جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مپنا واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی غرب کارون را سنکرون کرد

واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی غرب کارون، روز ششم تیر ماه 1401 با شبکه برق سراسری سنکرون شد تا به این ترتیب در آغاز پیک مصرفی امسال 198 مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شود. با سنکرون این واحد از نیروگاه غرب کارون، تعداد واحدهای نیروگاهی سنکرون شده توسط شرکت احداث و توسعه نیروگاه‌های مپنا (توسعه یک)، در مجموع به 180 واحد با ظرفیت بیش از 25 هزار مگاوات رسیده است. در این پروژه، برای نخستین بار توربین سه‌فشاره‌ای مورد استفاده قرار گرفت که به صورت دمونتاژ شده تأمین و در محل سایت نیروگاه، مونتاژ و با سیستم کنترل MAPCS راه‌اندازی شد. همچنین در این پروژه از اولین ژنراتور 250 مگاواتی که توسط شرکت مهندسی و ساخت ژنراتور مپنا تولید شده، سیستم DLN ...

واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی غرب کارون، روز ششم تیر ماه 1401 با شبکه برق سراسری سنکرون شد تا به این ترتیب در آغاز پیک مصرفی امسال 198 مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شود.
با سنکرون این واحد از نیروگاه غرب کارون، تعداد واحدهای نیروگاهی سنکرون شده توسط شرکت احداث و توسعه نیروگاه‌های مپنا (توسعه یک)، در مجموع به 180 واحد با ظرفیت بیش از 25 هزار مگاوات رسیده است.
در این پروژه، برای نخستین بار توربین سه‌فشاره‌ای مورد استفاده قرار گرفت که به صورت دمونتاژ شده تأمین و در محل سایت نیروگاه، مونتاژ و با سیستم کنترل MAPCS  راه‌اندازی شد.
همچنین در این پروژه از اولین ژنراتور 250 مگاواتی که توسط شرکت مهندسی و ساخت ژنراتور مپنا تولید شده، سیستم DLN جهت کاهش آلاینده‌های محیطی و سیستم کنترل بومی به نام MAPCS و توربین‌های گازی MAP2A و MAP2B بهره گرفته شده است.
افزایش راندمان سیکل ترکیبی از 49 درصد به 53 درصد موجب کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای در حدود 185 هزار تن در سال خواهد شد  و با استفاده از طراحی ویژه در بخش فرآیندی، کاهش مصرف آب از 11 متر مکعب به حدود 4.3 متر مکعب آب بر ساعت رسیده است.
طرح‌های توسعه میدان‌های نفتی غرب کارون، بخشی از مهم‌ترین پروژه‌های ملی کشور به شمار می‌رود و بدیهی است بهره‌برداری از طرح‌های این منطقه، در گرو تأمین برق مطمئن و پایدار است که نیروگاه غرب کارون در راستای همین هدف، احداث و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.
این نیروگاه به مدت 20 سال در قالب قرارداد تبدیل انرژی با شرکت نفت منعقد شده است و تأمین‌کننده برق میادین نفتیِ تازه کشف شده شامل میدان آزادگان شمالی، آزادگان جنوبی، یاران شمالی، یاران جنوبی و یادآوران است.
شایان ذکر است، نیروگاه سیکل ترکیبی غرب کارون در کیلومتر 27 جاده اهواز به خرمشهر  واقع شده و کارفرمای این پروژه، شرکت تولید برق غرب کارون مپنا و مشاور کارفرما، شرکت قدس نیرو است.  

به اشتراک گذاری:
پیمایش به بالا