جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
گروه مپنا

صنعت برق در گروه مپنا

مپنا نخستین و بزرگترین پیمانکار عمومی نیروگاهی در ایران و خاورمیانه است و با اتکا به توان متخصصان ایرانی، در تولید 60 هزار مگاوات برق نقش اول را داشته است. پنج هزار مگاوات از این مقدار در کشورهای دیگر به تولید رسیده است.

مپنا علاوه بر توانمندی راهبردی در اجرای پروژه‌های نیروگاهی به صورت کلید در دست (EPC) و تولید و تأمین تجهیزات نیروگاهی، خدمات و راه‌حل‌های متنوعی نیز برای تأمین نیازهای کلان مشتریان ارائه می‌دهد. خدمات مپنا در بخش برق شامل طیف متنوعی از سرویس‌های بهره‌برداری، تعمیر، نگهداری، تأمین قطعات یدکی و آموزش‌های تخصصی است.

راه‌حل‌های مپنا، شامل ترکیب‌های بهینه‌ای از محصولات و خدمات است که به صورت «بسته‌های آماده» برای پوشش مشکلات و نیازمندی‌های حرفه‌ای مشتریان طراحی و اجرا می‌شوند. تبدیل نیروگاه‌های بخار کانونشنال به سیکل ترکیبی، تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی، طرح نیروگاه استاندارد مپنا «نیام»، طرح‌های انرژی پاک و طرح‌های تولید پراکنده و تولید همزمان، از جمله این راه‌حل‌ها است که همگی با تکیه بر دانش فنی روز دنیا و توسط متخصصان ایرانی توسعه یافته و اجرا شده‌اند.

صنعت برق در مپنا

خدمات

گروه مپنا با بهره‌گیری از نیروی متخصص ایرانی در گستره وسیعی از خدمات مهندسی در صنعت برق پیشتاز است. برخی از توانمندی‌های خدماتی مپنا در حوزه برق شامل ساخت و تعمیر قطعات یدکی، سرویس‌های تخصصی، فوق‌ تخصصی و آموزش، پروژه‌های تعمیرات اساسی و فوق‌ سنگین، پروژه‌های بهینه‌سازی، بهره‌برداری و نگهداری، ارتقاء و توان‌افزایی نیروگاه‌ها می‌شود.

سرویس‌های تخصصی، فوق‌تخصصی و آموزش

بخش‌های خاصی از نیروگاه‌های برق، مانند سیستم‌های کنترل و اتاق فرمان از ظرافت‌های ویژه‌ای در شیوه بهره‌برداری برخوردار هستند. به همین خاطر گروه مپنا سرویس‌های تخصصی و فوق‌تخصصی در این زمینه را به عنوان سرویس‌های پیشرفته به انجام می‌رساند.
همچنین گروه مپنا نیروی انسانی موردنیاز در بخش‌های مختلف نیروگاه‌های برق را با بالاترین استانداردهای این صنعت تحت آموزش تخصصی و فوق‌تخصصی قرار می‌دهد تا بهره‌برداری از تجهیزات با بهترین ظرفیت ممکن صورت گرفته و خطاهای انسانی کاهش یابند.

ساخت و تأمین قطعات یدکی

ساخت و تأمین قطعات یدکی مورد نیاز در روند خدمات‌رسانی به نیروگاه‌های برق از اهمیت خاصی برخوردار است. گروه مپنا قطعات و تجهیزات بخش‌های اساسی در نیروگاه‌های برق را با بالاترین استانداردهای روز تولید و عرضه می‌کند. همچنین برخی از تجهیزات را با بهره‌گیری از قراردادهای کاری کلان با شرکای خارجی به صورت تحت لیسانس و یا واردات تأمین می‌کند.

پروژه‌های تعمیرات اساسی و فوق‌سنگین

نیروگاه‌های برق به جز تعمیرات و نگهداری دوره‌ای، در بازه‌های زمانی بلندمدت به تعمیرات اساسی و فوق‌سنگین نیاز دارند. این تعمیرات بسیار حساس و گران‌قیمت هستند. مپنا کلیه تعمیرات اساسی و فوق‌سنگین نیروگاه‌ها را بر پایه دانش توسعه داده شده در این گروه و با ارائه مجموعه‌ای از خدمات مهندسی، تولید، تست و آزمایش و ابزار دقیق و آموزش در قالب پروژه انجام می‌دهد.

سرویس‌های نیروگاهی

نیروگاه‌ها به عنوان اجزا اصلی شبکه برق، قابلیت خطا‌پذیری ندارند. هر نیروگاه بنا بر برنامه‌ریزی‌های کلان کشورها وظیفه تولید بخشی از انرژی مورد نیاز جامعه را بر عهده دارد. به همین دلیل بهتر است تجهیزات نیروگاهی با کمترین میزان خرابی فعالیت کنند و در دوره‌های برنامه‌ریزی شده تعمیر شوند. در واقع سرویس‌های نیروگاهی در بازه‌های زمانی مختلف، به منظور جلوگیری از ایجاد تعمیرات پیش‌بینی نشده انجام می‌شوند.
گروه مپنا دانش فنی سرویس‌های نیروگاهی را به صورت بومی در اختیار دارد و با ارائه چرخه کامل تعمیرات و پشتیبانی، این سرویس‌ها را در بالاترین سطح از تعمیرات جزئی تا تعمیرات اساسی ارائه می‌دهد.

توان‌افزائی نیروگاه‌ها

با افزایش فشار شبکه‌های برق، تأمین توان اضافی برای این شبکه‌ها ضرورت دارد. یکی از راه‌های افزایش تولید، توان‌افزایی نیروگاه‌ها است. روندی که در مقایسه با ایجاد و ساخت نیروگاه‌های جدید بسیار مقرون به صرفه‌تر است. مپنا با اجرای طرح‌های توان‌افزایی، ظرفیت بهره‌برداری از نیروگاه‌ها را افزایش می‌دهد.
پروژه‌های به‌روزرسانی و توان‌افزایی همچنین می‌تواند شامل تبدیل نیروگاه‌های فسیلی به سیکل ترکیبی و یا استفاده از توان هدر رفته برای تولید گرما و آب شود.

بهره‌برداری و نگهداری

بهره‌برداری و نگهداری از نیروگاه‌های برق تحت مدیریت گروه مپنا، از مهم‌ترین خدمات ارائه شده توسط این گروه است. مپنا با ایجاد دانش، فناوری و نیروی انسانی متخصص، بهره‌برداری کامل و نگهداری نیروگاه را بنا بر سیاست‌های کلان کارفرما به انجام می‌رساند. این مزیت در کنار سایر توانمندی‌های مپنا برای تأمین تجهیزات و ارائه راه‌حل‌های خلاقانه، مکمل چرخه کاری صنعت برق در مپنا است.

شرکت احداث و توسعه نیروگاه‌های مپنا (توسعه یک)

صنعت برق در مپنا

محصولات

گروه مپنا به عنوان بزرگترین پیمانکار نیروگاهی خاورمیانه، دارای توانمندی بسیار بالایی در زمینه تامین تجهیزات صنعت برق است. تجهیزاتی مانند توربین‌های گازی، بخار و بادی به همراه تجهیزات کمکی آن‌ها، توربو کمپرسور، پره توربین، ژنراتورهای حرارتی و آبی، بویلرهای بازیافت حرارتی و معمولی، سیستم‌های کنترل و الکتریک نیروگاه جزو تجهیزاتی هستند که در مپنا تولید می‌شوند.

گروه مپنا

پروژه‌ها

گروه مپنا به عنوان مهم‌ترین بازیگر صنعت برق در ایران مجری تعداد بسیار زیادی از پروژه‌های نیروگاهی در داخل و خارج مرزهای ایران است، برای آشنایی با مشخصات و ابعاد پروژه‌های مپنا از صفحه پروژه‌ها دیدن کنید.

تماس با مپنا

در صورتی که به اطلاعات بیشتری درباره گروه مپنا نیاز دارید، و یا برای شرکت یا سازمان خود نیازمند راه‌حل یا محصولی هستید، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

اسکرول به بالا