جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
گروه مپنا

مسئولیت اجتماعی

مسئولیت اجتماعی

تعهد به جامعه و محیط زیست، مفهومی چندوجهی در گروه مپناست. ما در جایگاه یک مجموعۀ صنعتی پیشرو، همواره در توسعۀ کسب و کار به مسئولیت‌های اجتماعی‌مان توجه داشته‌ایم. ارتقای مقولات سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE (Health, Security, Environment مورد تأکید همیشگی مدیران اجرایی ما بوده و در سراسر گروه مپنا، در تمامی دفاتر کاری، شرکت‌ها، کارخانجات و سایت‌های اجرای پروژه اهمیت ویژه‌ای داشته است. این امر ریشه در اهمیتِ حفظ سلامت منابع انسانی به طور عام و حراست از منابع دخیل در کسب و کار مپنا به طور ویژه و نیز اهمیت حفاظت از محیط زیست دارد.
شرکت مپنا و شرکت‌های تابعه گروه، با هدفِ ارتقاء عملکرد سازمانی خود در حوزۀ حفظ محیط زیست و دستیابی به استانداردهای موجود در این زمینه، اقدام به اخذ گواهینامه‌های زیست محیطی مختلف نموده‌اند. تلاش‌های متعددی نیز در جهت افزایشِ راندمان محصولات تولیدی از طریق همکاری با دارندگانِ جدیدترین فناوری‌های مرتبط در سطح جهان و دستیابی به دانش روز انجام شده است. در سال‌های اخیر، حرکت به سوی تولید محصولات جدید برای پاسخ به نیازهای متنوعِ مشتریان با بهره‌گیری از روش‌های پایدار و حافظ محیط زیست صورت پذیرفته است.

به باور ما، مسئولیت­‌پذیری اجتماعی یک تعهد است:

  • تعهد در قبال حفظ محیط زیست
  • تعهد در قبال عدم تبعیض در امور استخدامی
  • تعهد در قبال توجه به تأمین نیازهای کارکنان
  • تعهد در قبال عدم ارایۀ محصولات زیان­‌آور
  • تعهد در قبال اختصاص منابع مالی در مسیر تامین رفاه عمومی مورد قبول اکثریت جامعه
  • تعهد در قبال نپرداختن به فعالیت­‌های غیراخلاقی
  • و تعهد در قبال اصول بنیادین انسانیت و پاسخگویی در قبال آن‌ها
منشور مسئولیت اجتماعی در مپنا

مسئولیت اجتماعی شرکتی (CSR (Corporate Social Responsibility موضوع حساس و توجه‌برانگیزی در سال‌های اخیر بوده است. سازمان‌های سرآمد به عنوان سازمان‌هایی پاسخگو، برای شفاف‌سازی عملکردشان در برابر ذی‌نفعان خود و ایفای تعهدات‌شان در حوزۀ مسئولیت اجتماعی، ارزش‌های خویش را ابراز می‌دارند و اطمینان حاصل می‌کنند که این تعهدات در سراسر سازمان جاری شوند. به این ترتیب، مسئولیت‌پذیری اجتماعی برای آنان مزایای دوجانبه‌ای خواهد داشت؛ به طوری که هم سازمان از رویکرد اخلاقی‌تر و منسجم‌تری نفع می‌برد و هم جامعه و طرف‌های ذینفع، نظر و برداشت بهتری از عملکرد و نقاط قوت سازمان خواهند داشت.

 از آنجا که مسئولیت اجتماعی، مجموعۀ وظایف و تعهداتی است که یک سازمان بایستی در جهت حفظ و مراقبت از آن‌ها و کمک به جامعه‌ای که در آن فعالیت می‌کند، انجام دهد و با توجه به اهمیتِ این حوزۀ تاثیرگذار بر کسب و کار سازمان، مپنا نیز منشوری چندوجهی برای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی خود تدوین کرده است. بر این اساس، سرمایه‌گذاری در پروژه‌هایی مانند راه‌اندازی نیروگاه‌های بادی، تولید همزمان برق و آب شیرین، تبدیلِ پروژه‌های نیروگاهی حرارتی به سیکل ترکیبی در دستور کار مپنا قرار دارد.

تولید همزمان برق و آب شیرین در جزیرۀ قشم و ایجاد زنجیرۀ تولید آن در همان منطقه، احداث نیروگاه بادی کهک در منطقۀ تاکستان، ثبت نخستین پروژۀ (CDM (Clean Development Mechanism گروه مپنا در سازمان ملل متحد با ایجاد نیروگاه سیکل ترکیبی گناوه از مهم‌ترین اقدامات گروه مپنا در مسیر ایفای مسئولیت‌های اجتماعی خود بوده است. در سال‌های گذشته، وزارت نیرو نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان، سنندج و جهرم را به عنوان تنها پروژه‌های نیروگاهی کشور که در هیات اجرایی مکانیزم توسعه پاک (CDM) به ثبت رسیده‌اند، معرفی کرده است.
توجه به ذی‌نفعان کل گروه، بررسی و درک نیازها و انتظارات آن‌ها و همچنین پاسخگویی معقول و متناسب به این نیازها، یکی از منشورهای اصلی مپنا در حوزۀ ایفای مسئولیت اجتماعی است.

رضایت عموم ذی‌نفعان

در جهانِ پر رقابت امروز، تلاش برای خوش‌نامی، افزایش بهره‌وری و ارتقای کیفی و کمّی در بنگاه تولیدی معظم و معتبری مانند گروه مپنا در گرو توجه به نیازهای متنوع و متفاوتی است که گروه‌های مختلف مخاطبان و ذی‌نفعان در فضای پیرامونی طرح می‌کنند. هرچند رضایت مشتریان و سهامداران می‌تواند در توسعۀ کسب و کار و رشد اقتصادی یک بنگاه، تاثیرات روشن و آشکاری داشته باشد اما افزایشِ رضایت عموم ذی‌نفعان و نه فقط بخشی از آن‌ها، و ایفای مسئولیت‌های متنوع اجتماعی، رسالت و ماموریت اصلی ما در گروه مپناست.
ما در مپنا همچون بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌های معتبر به انجام مسئولیت‌های اجتماعی فردی و سازمانی خود در قبال رعایت قوانین و اصول متعارف اجتماعی متعهد هستیم. مروری بر بیش از دو دهه فعالیت صنعتی مپنا نیز مشخص می‌سازد که این سازمان همواره احترام به ملاحظات مختلف قانونی، اخلاقی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی را مورد توجه قرار داده و کوشیده است ضمنِ گسترشِ دایرۀ ذی‌نفعان خود، در مسیر تحقق درخواست‌های منطقی و متوازن عمومِ ذی‌نفعان و مدیریت رضایت آن‌ها حرکت کند.
با باور به اهمیتِ رضایتمندی و خرسندی گروه‌های مختلف اجتماعی شامل نمایندگان رسانه‌ها و فعالان اجتماعی، کارکنان و تأمین‌کنندگانِ سازمان در کنار مشتریان و سهامداران و مالکان آن، ساختاری برای سنجش رضایت ذی‌نفعان و تحلیل مناسب نقاط قوت و قابل بهبود در گروه مپنا تدارک دیده شده است.

تماس با مپنا

در صورتی که به اطلاعات بیشتری درباره گروه مپنا نیاز دارید، و یا برای شرکت یا سازمان خود نیازمند راه‌حل یا محصولی هستید، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

پیمایش به بالا