جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

آغازِ احداثِ نیروگاه ۳۵ مگاواتی سیکل ترکیبی مپنا در استان اردبیل

عملیات اجرایی احداثِ نیروگاه ۳۵ مگاواتی سیکل ترکیبی گیوی (کوثر) با سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیارد تومانی مپنا و در زمینی به مساحت بیش از سه هکتار در منطقۀ گنج‌گاه از توابع شهرستان کوثر در استان اردبیل آغاز شد.

عملیات اجرایی احداثِ نیروگاه ۳۵ مگاواتی سیکل ترکیبی گیوی (کوثر) با سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیارد تومانی مپنا و در زمینی به مساحت بیش از سه هکتار در منطقۀ گنج‌گاه از توابع شهرستان کوثر در استان اردبیل آغاز شد.
این مراسم صبح روز یکشنبه، شانزدهم خرداد، با حضور معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی استانداری اردبیل، فرماندار و دیگر مسئولان محلی و با همراهیِ مدیرعامل و جمعی از مدیران ارشد گروه مپنا برگزار شد.
عباس علی‌آبادی در مراسمِ کلنگ‌زنی و آغاز عملیات اجرایی این پروژه، مهم‌ترین ویژگی آن را استفاده از تجهیزاتِ ساختِ داخل دانست و گفت: “نیروگاه گیوی (کوثر) به همراه نیروگاه زرند جزو نخستین نیروگاه‌های مقیاس کوچک و ۳۵ مگاواتی مپنا محسوب می‌شود.”
آغاز عملیات اجرایی پروژۀ نیروگاه ۳۵ مگاواتی سیکل ترکیبی کوثر در مراسمی رسمی در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد. دکتر علی‌آبادی در این مراسم، منطقۀ سرسبز گنج‌گاه و کوثر را به جهتِ برخورداری از نعمت‌های فراوانی چون آب، جمعیت، سوختِ گاز و برق، منطقه‌ای مستعد توصیف کرد و گفت: “توسعۀ صنعتیِ بیشتر در این منطقه، نیازمند اجرایِ پروژه‌های نیروگاهی است که به لطفِ خداوندِ متعال، پروژۀ نیروگاه کوثر به تکمیل زنجیرۀ توسعه در این منطقه منجر خواهد شد.”
مدیرعامل گروه مپنا با اعلام آمادگی برای فعالیت در ایجاد زنجیرۀ ارزش انرژی، تصریح کرد “مپنا یک بنگاه ویژه و یک شرکت سهامی است و این افتخار را دارد که در میان ۵ شرکت بزرگِ دارندۀ توربین‌های نیروگاهی در رتبۀ سوم قرار دارد. نام مپنا به عنوان یک شرکت صاحب فناوری و دانش تجهیزات نیروگاهی می‌درخشد.”
وی توربین مورد استفاده در نیروگاه ۳۵ مگاواتی کوثر را دارای کیفیت بالایی دانست و خاطرنشان کرد این توربین در پالایشگاه‌ها و در پروژه‌های تولید همزمان آب و برق نیز مورد استفاده قرار گرفته و به زودی نیز در نیروگاه موبایل مپنا به کار گرفته خواهد شد. به گفتۀ وی “نیروگاه موبایل از زمان استقرار خود در مدت یک ماه، توان تولید برق برای یکصد هزار نفر را خواهد داشت.”
دکتر علی‌آبادی دربارۀ ویژگی‌های توربین ۲۵ مگاواتی گروه مپنا که در نیروگاه‌های موبایل مورد استفاده خواهد بود، گفت: “این توربین در گذشته در موتور هواپیما و کشتی مورد استفاده قرار گرفته و بسیار پیشرفته است. ژنراتور، بویلر و سیستم کنترل آن نیز صد در صد ساختِ داخل بوده و در میان بهترین ماشین‌های روز دنیا در ردۀ کلاس C (توربین‌های کوچک) قرار دارد.”
وی همچنین دربارۀ دیگر ویژگی‌های نیروگاه کوثر گفت: “برق تولیدی در این نیروگاه، در همین منطقه به کار گرفته خواهد شد و تلفات چندانی نیز نخواهد داشت. هر قدر بتوانیم چنین نیروگاه‌هایی را در مناطق مختلف توسعه دهیم، حجم آلایندگی کمتر خواهد شد و محیط زیست بهتری خواهیم داشت.”
مدیرعامل گروه مپنا از سرمایه‌‌گذاری حدود ۱۵۰ میلیارد تومانی مپنا در پروژۀ نیروگاه سیکل ترکیبی کوثر خبر داد و خاطرنشان کرد: “در دورانِ ساخت و بهره‌برداری از این پروژه، اشتغالِ مناسبی در این منطقه ایجاد خواهد شد.”
وی اظهار امیدواری کرد “توسعه سرمایه‌گذاری‌ها در استان اردبیل، زمینه‌ساز عمران و آبادانی هرچه بیشتر در این استان شود و مشکلات موجود بر سر راه عمران و آبادانی این منطقه به صورت چشمگیری برطرف شود.”
مدیرعامل گروه مپنا به پروژه‌های جدید این گروه مانند امضای تفاهم‌نامۀ احداث ۵ هزار مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی، تولید ده هزار مگاوات برق و آب شیرین در خلیج فارس و تولید توربین‌های کلاس F با همکاری شرکت زیمنس پرداخت و تصریح کرد اجرای این پروژه‌ها به بیش از ۱۵میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد که گروه مپنا با قدرت این وظایف را برعهده گرفته است.

استقبال از سرمایه‌گذاری مپنا در استان اردبیل

“مجید خدابخش” استاندار اردبیل در حاشیۀ آغاز عملیات احداثِ نیروگاه ۳۵ مگاواتی سیکل ترکیبی کوثر، اجرای پروژه‌های نیروگاهی و سرمایه‌گذاری گروه مپنا در این استان را امری مورد توجه و موثر خواند.
وی در دیدار با مدیرعامل و جمعی از مدیران ارشد گروه مپنا بر اهتمام مدیریت این استان برای بهره‌گیری حداکثری از قابلیت‌های بخش خصوصی در منطقه و جذب سرمایه‌گذاری‌های کلان تاکید کرد
وی گفت: در راستای توسعه و آبادانی هرچه بیشتر استان اردبیل، حمایت همه‌جانبه‌ای از سرمایه‌گذاران صورت می‌گیرد تا بتوان شاهد توسعه، اشتغال و تولید در استان بود.
در مراسم آغاز به کار عملیات اجرایی پروژۀ سیکل ترکیبی کوثر که جمعی از مدیران ارشد گروه مپنا حضور داشتند، معاون اقتصادی استانداری اردبیل از گروه مپنا به جهت اجرایِ این پروژه در شرایط محیطی خاصِ این منطقه قدردانی کرد و خواستار تداومِ همکاری‌های سازمان‌ها و نهادهای مختلف در این پروژه شد.

به اشتراک گذاری:
پیمایش به بالا