جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

آغاز عملیات اجرایی خطوط لوله جریانی پروژه شوریجه D

شرکت نیرپارس به منظور بهره‌برداری زودهنگام و پیش از برنامه زمانبندی مصوب در پروژه توسعه ذخیره‌سازی گاز مخزن شوریجه D با تامین بخشی از خطوط لوله جریانی مورد نیاز این پروژه از منابع داخلی کشور، عملیات اجرایی احداث خطوط لوله آن را آغاز کرد.

پروژه توسعه ذخیره‌سازی گاز در مخزن شوریجه D واقع در میدان گازی خانگیران با سرمایه‌گذاری شرکت گروه مپنا و با راهبری شرکت نیرپارس توسط کنسرسیوم متشکل از نیرپارس، مپنا، حفاری مپنا و مپنا بین الملل عملیاتی شده است.
خطوط لوله جریانی، تسهیلات سرچاهی و مراکز جمع‌آوری گاز، توربوکمپرسورهای تزریق با فشار 345 بار، تاسیسات نم‌زدایی و چاه‌های تزریق و برداشت گاز از بخش‌های اصلی پروژه هستند.
تاکنون احداث 10 موقعیت چاه و راه‌های دسترسی به آنها جهت استقرار دکل‌های حفاری توسط شرکت نیرپارس انجام و خاتمه یافته، پنج موقعیت چاه و راه دسترسی به آنها نیز تاپایان آبان ماه خاتمه می‌یابد و احداث هشت موقعیت چاه و راه دسترسی دیگر نیز به زودی اجرا می‌شود.
شایان ذکر است عملیات اجرایی احداث زیرساخت‌های سیویل صنعتی پروژه در محدوده سایت ذخیره‌سازی گاز و طراحی، تامین کالا و ساخت تاسیسات نم‌زدایی و میترینگ برون سپاری شده و در حال انجام است.
برگزاری مناقصه تسهیلات سرچاهی و منیفولدها با حضور هشت شرکت از دیگر بخش‌های فعال در این پروژه است.
درحالی که طبق برنامه‌ریزی‌های اولیه برای اجرای پروژه توسعه ذخیره‌سازی گاز در میدان خانگیران، مخزن شوریجه D، کمپرسورهای این پروژه باید از کشورهای اروپایی وارد می‌شد که شرکت نیرپارس با حمایت از داخلی‌سازی، سه کمپرسور قابل نصب در پروژه شوریجه توسط شرکت توگا تا 25 میلیون یورو میزان ارزبری پروژه را کاهش داده و ایران را به اولین کشور خاورمیانه در برخورداری از این تکنولوژی تبدیل کرده است.
هدف از انجام این پروژه، تزریق روزانه 10 میلیون مترمکعب گاز در هشت ماه گرم سال و برداشت روزانه 20 میلیون مترمکعب گاز در چهار ماه سرد سال است. با اجرای این پروژه بخش اعظم ناترازیی گاز در شمال و شمال شرق کشور در فصول سرد مرتفع شده و امنیت تامین انرژی در بخش صنعت و مصارف خانگی فراهم می‌شود.

به اشتراک گذاری:
پیمایش به بالا