جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ساخت نخستین سرویس لوپ تاپ درایو در شرکت حفاری مپنا

رئیس تعمیرات برق و مهندسی شرکت حفاری مپنا، از تکمیل مراحل ساخت سرویس لوپ حفاری جهت استفاده در دستگاه تاپ درایو (TOP DRIVE) در این شرکت خبر داد.

رئیس تعمیرات برق و مهندسی شرکت حفاری مپنا، از تکمیل مراحل ساخت سرویس لوپ حفاری جهت استفاده در دستگاه تاپ درایو (TOP DRIVE) در این شرکت خبر داد.
“محمدهادی مهدوی” گفت: کابل‌های مورد نیاز که لازم است استاندارد  VDE 0250-812را دارا باشد، در شرکت حفاری مپنا، طراحی شده و جهت بالا بردن کیفیت و تحمل تنش و گرما، طبق استانداردهای اروپایی VDE0472-803 و VDE0482-332-1-2، این کابل‌ها به مرحله ساخت رسیدند.
وی، خصوصیات بارز سرویس لوپ‌های ساخته شده با کابل‌های مورد اشاره را تحمل بسیار بالا در محیط های روغنی و تحمل حرارت تا 200 درجه سانتیگراد عمر بالاتر کابل‌ها با توجه به تکنولوژی ساخت، مقاومت بالا در برابر حرارت، سایش، رطوبت و انعطاف‌پذیری بالاتر عنوان کرد. 
مهدوی اظهار کرد: ساخت و تولید این مجموعه از کابل‌های برق (که تنها در اختیار چند کشور است)، توسط مهندسان برق متخصص در شرکت حفاری مپنا، نخستین گام در جهت کم اثر کردن شرایط بین‌المللی در صنایع نفت و حفاری ایران بوده و تلاش شده با به کارگیری علم و دانش فنی در عرصه تولید کشور، زمینه خودکفایی ساخت برای این تجهیزات در کشور فراهم شود که بومی‌سازی این مجموعه از کابل‌ها، کاهش هزینه خرید 70 درصدی نسبت به نمونه خارجی آن را به دنبال خواهد داشت.
رئیس تعمیرات برق و مهندسی شرکت حفاری مپنا، ابراز امیدواری کرد، علاوه بر ساخت سرویس لوپ‌های حفاری در واحد برق و ابزار دقیق این شرکت، طراحی و ساخت الکتروموتورهای AC با توان 1150 کیلو وات (ضد انفجار) به صورت مشترک با شرکت‌های داخلی متخصص در زمینه ساخت ماشین‌های الکتریکی که در مرحله پایانی است به نتیجه مورد نظر برسد.
تاپ درایو (TOP DRIVE)، از تجهیزات مهم در صنعت حفاری است که توسط الکتروموتورهای الکتریکی و سیستم‌های هیدورلیکی و مکانیکی، عملیات چرخش رشته حفاری و مته را برعهده دارد.
سرویس لوپ‌های تاپ درایو از سه دسته کابل  3×400+3×120 میلی‌متر مربع (Power Cable)،  18×2.5میلی‌متر مربع (Auxiliary Cable) و 16×2×1.5 میلی‌متر مربع (Instrument Cable) تشکیل شده است که با توجه به قیمت‌های بالا جهت خرید کابل‌های مورد نیاز از شرکت‌های خارجی و نیز کیفیت نامناسب کابل‌های خارجی موجود در ایران به دلیل ضعف طراحی و عدم استفاده از سوکت و پلاگ‌های ضد انفجار و نداشتن روکش لاستیکی مناسب که پس از چند ماه کار با توجه به حرکت و تنش بسیار بالا در زمان فعالیت و جابه‌جایی دکل‌ها در قسمت های مختلف دچار آسیب می‌شوند، شرکت حفاری مپنا، نسبت به ساخت داخل کابل‌ها اقدام کرده است.

به اشتراک گذاری:
پیمایش به بالا