جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

توسعۀ بیش از پیش کسب و کار گروه مپنا با اتکا به زیرساخت‌های ICT

مدیرعامل گروه مپنا با تاکید بر نقش راهبردی “فناوری” در پیشبرد اقتصاد جهان، از ضرورت‌های توجه بیش از پیش به حوزۀ ICT به عنوان یک زیرساختِ اساسی درتوسعۀ کسب و کار کنونی مپنا سخن گفت.

مدیرعامل گروه مپنا با تاکید بر نقش راهبردی “فناوری” در پیشبرد اقتصاد جهان، از ضرورت‌های توجه بیش از پیش به حوزۀ ICT به عنوان یک زیرساختِ اساسی درتوسعۀ کسب و کار کنونی مپنا سخن گفت.
“عباس علی‌آبادی” در پنجمین همایش فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات گروه مپنا که سوم دی ماه در سالن اجتماعات شرکت توسعۀ منابع آب و نیروی ایران برگزار شد، بر لزوم توسعۀ حوزۀ ICT و “بومی‌سازی سیستم‌های ERP” تأکید کرد.
وی دنیای کنونی کسب و کار را در حال تغییرات مداوم دانست و با اشاره به اهمیت‌یابیِ بیش از پیش فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی بر حوزه‌های کاری مپنا گفت: «افزایش کیفیت محصولات، پاسخ‌گویی بهتر به مشتریان، کاهش زمان‌بندی اجرای پروژه‌ها و مهندسی ارزش به نحو شایسته، مورد توجه جدی ماست.» علی‌آبادی توسعۀ بیش از پیش زیرساخت‌های ICT و افزایش امنیت سیستم‌های اطلاعاتی و ارتباطی در مپنا را خواستار شد.
“محمدحسین میرهادی” مدیرعامل شرکت مشاوره مدیریت مپنا نیز ورود مپنا به کسب و کارهای جدید مبتنی بر حوزۀ ICT را یک ضرورت استراتژیک توصیف کرد و از اهمیتِ ایجادِ مرکزی برای ارائۀ خدمات مشترک (SSC) سخن گفت.

“مرتضی براری” معاون حقوقی، امور دولت و مجلسِ وزارت ارتباطات که به عنوان سخنران مدعو در این همایش حضور داشت، در بیانِ “فرصت‌های اقتصادی ارتباطات فناوری در صنعت برق” گفت: «سهم بازار جهانی IT در سال ۲۰۱۵ میلادی بیش از ۳۵۰۰ میلیارد یورو برآورد شده و انتظار می‌رود که این رقم در سال ۲۰۲۰ به رقم ۵ هزار میلیارد یورو افزایش ‌یابد.»
وی سهمِ ایران از بازار جهانی IT را با توجه به میزان جمعیت، حدود یک درصد یعنی ۳۵ میلیارد یورو یا حدود یکصد و چهل هزار میلیارد تومان دانست ولی گفت که در حاضر، سه چهارمِ این ظرفیت در کشورمان خالی است. دکتر براری با اشاره به تحصیل ۱۷ درصد دانشجویانِ کشور در رشته‌های مهندسی برق و کامپیوتر تصریح کرد: «وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، آمادۀ افزایش ضریب نفوذ ICT در صنعت برق است. تلاش ما آن است که شرکت‌های دانش‌بنیان تقویت شوند تا ارزش افزودۀ دوچندانی در صنعت برق به وجود آید.»
“فرهاد فروغی” مشاور امنیت اطلاعات و محققِ دانشگاه‌های انگلستان، دیگر سخنران مدعو این همایش بود که به بیانِ “استراتژی‌های تجاری شرکت‌های ICT در سال‌های اخیر” پرداخت و گفت: «حجم اطلاعاتی که از زمان شکل‌گیری IT در دنیا تا سال ۲۰۱۲ ایجاد شده است، با اطلاعاتی که از سال ۲۰۱۳ تاکنون تولید شده برابری می‌کند.»
وی افزود: «زمان آن است که IT برای همۀ افراد اعم از عادی و متخصص، به صورت آسان قابل بهره‌برداری باشد.» به گفتۀ دکتر فروغی “مطالعات نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۲۰ میلادی، حدود ۵۰ تریلیون گیگابایت اطلاعات تولید خواهد شد. در این شرایط شرکت‌های بزرگ باید بررسی کنند که حوزه‌های کسب و کار آنها چقدر به این اطلاعات، تحلیل و طبقه‌بندی آنها نیاز دارند و چه ابزارها و قوانینی برای توسعۀ این حوزه مورد نیاز است.»
از مجموعِ مقالات ارائه ‌شده در این همایش، شش مقاله برای ارائه پذیرفته شد که چکیده‌ای از مقالات آنها در همایش ارائه شد. “مهدی امینی” از شرکت پرتو، دربارۀ “قابلیت‌ها و ابزارهای استقرار هوش تجاری و مدیریت استراتژیک درSAP و نقش آن در راهبری سازمان” گفت. “زهرا گل‌میرزایی” از شرکت مشاوره مدیریت مپنا به ارائۀ مقاله‌ای دربارۀ “استقرار سیستم‌های سلامت الکترونیک” پرداخت.
“عباس چراغی” مدیر ICT شرکت مکو مقاله‌ای با موضوع “تله سرویس” به عنوان خدمتی مبنی بر ICT و محصولی جدید در پورتفولیوی مپنا ارائه داد. “ابزارهای موبایل و پیاده‌سازی سیاست BYOD در گروه مپنا” عنوان مقاله دیگری بود که “مریم خنجریان” کارشناس پشتیبانی نرم‌افزاری معاونت سیستم‌ها و کیفیت ارائه کرد.
“بیژن تاج‌الدینی” از همکاران پروژه توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات مپنا، دربارۀ راهکارهای ورود مپنا به کسب و کار ICT سخن گفت و “سهیل ساجدی” از شرکت توگا مقاله‌ای با موضوع “مپنا در حوزه CLOUD COMPUTING” ارائه کرد. “پرستو رضی” از شرکت O&M دربارۀ “لزوم به کارگیری Crowd Sourcing” سخن گفت و مزایا و معایب آن را برای حاضران برشمرد.

به اشتراک گذاری:
پیمایش به بالا