جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
صفحه ویژه

مپنا هفتمین شرکت برتر پیمانکاری نفت و گاز خاورمیانه و شمال آفریقا

به انتخاب نشریه MEED

گروه مپنا بر اساس اعلام آخرین شماره نشریه بین‌المللی MEED، به عنوان هفتمین شرکت برتر پیمانکاری قراردادهای مهندسی، تأمین و احداث نفت و گاز منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا برگزیده شده است.

طبق گزارش این نشریه اقتصادی، مپنا با عقد قرارداد 876 میلیون دلاری توسعه میدان‌های نفتی پارسی و پرنچ با شرکت ملی مناطق نفت ‌خیز جنوب، عملکرد خوبی به جای گذاشته است.

میدان نفتی پارسی در 40 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان رامهرمز و در 130 کیلومتری شمال شرقی اهواز، در استان خوزستان قرار دارد. این میدان نفتی در سال 1343 کشف شد و در سال 1345 به بهره‌برداری رسید. در حال‌حاضر از 49 حلقه چاه، به طور متوسط روزانه 58 هزار بشکه نفت خام تولید می‌شود. میدان پرنج نیز در میان میدان‌های کرنج و پارسی، در امتداد جنوب شرق-شمال غرب در ۷۵ کیلومتری شهر بهبهان و ۴۰ کیلومتری رامهرمز قرار گرفته است. بهره‌برداری از این میدان از سال ۱۳۸۶ آغاز شد و تاکنون ۱۱ حلقه چاه در آن حفاری شده است.

قرارداد طرح بهبود بازیافت، افزایش تولید و بهره‌برداری از میدان‌های پارسی و پرنچ میان شرکت ملی نفت ایران و مپنا در 19 بهمن 1398 امضا شد. مدت این قرارداد 10 سال و هدف آن افزایش تولید روزانه از 52 هزار بشکه کنونی به 85 هزار بشکه است. این افزایش حدود 650 هزار دلار درآمدزایی روزانه برای کشور دارد و فرصت بیشتری برای همکاری با شرکت‌های داخلی و متخصصان ایرانی در اختیار مپنا قرار می‌دهد.

شرکت‌های JGC ژاپن، سامسونگ کره و Tecnicas Reunidas اسپانیا در جایگاه‌های اول تا سوم این رتبه‌بندی قرار گرفته‌اند. شرکت‌های مصری پتروجت، انپی و احداث پتروشیمی مصر به عنوان پنجمین، ششمین و هشتمین پیمانکاران EPC این رتبه‌بندی معرفی شده‌اند و علت انتخاب این شرکت‌ها راه‌اندازی پروژه‌های قابل اطمینان در شرایط نامطلوب جهانی در کشور مصر بوده است. شرکت‌های فرانسوی و یونانی TechnicFMC نیز در جایگاه‌های نهم و دهم رتبه‌بندی نشریه MEED جای دارند.

پیمایش به بالا