جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
سیستم مبدل انرژی باد به انرژی الکتریکی کانورتر سیستم DFIG

گسترش روزافزون استفاده از منابع انرژی پاک و برگشت پذیر به خصوص انرژی باد، صنعت را بر آن داشت که از سیستم مبدل انرژی باد به انرژی الکتریکی به عنوان یک منبع تجدید پذیر استفاده کنند. ژنراتور DFIG در سال‌های اخیر به دلیل مزایایی که دارد مورد استقبال قرارگرفته و جایگزین دیگر ژنراتورها شده است. بخش کانورتر سیستم DFIG، وظیفه‌ی کنترل شارش انرژی را بر عهده دارد .
با توجه به ماهیت متغیر سرعت باد و در نتیجه سرعت چرخش توربین، جهت بهره‌ برداری از انرژی باد می-بایست ژنراتور مورد استفاده قابلیت کار در سرعت‌های متفاوت را داشته باشد. در توربین‌های قدیمی تر از ژنراتور القایی سرعت ثابت استفاده می‌شد که در محدوده سرعت بسیار محدودی قابلیت کار دارند. ژنراتورهای مغناطیس دائم و ژنراتور‌های دو سوتغذیه از تکنولوژی‌های جدیدتر در این حوزه هستند.
برای استفاده از ژنراتورهای مغناطیس دائم نیاز است تا یک کانورتر الکترونیک قدرت با توان نامی توربین به کار گرفته شود. ژنراتورهای القایی دو سو تغذیه در محدوده کوچکتری از سرعت (حدود ۳۰ درصد کمتر از سرعت سنکرون تا ۳۰ درصد بیشتر از سرعت سنکرون) قابلیت کار دارند. با توجه به ساختار این ژنراتور که در ‏شکل زیر نشان داده شده است، توان نامی کانورتر الکترونیک قدرت مورد استفاده متناسب با محدوده سرعت انتخابی حدود ۳۰ درصد توان نامی توربین خواهد بود. این مسئله موجب شده است تا این ژنراتور از محبوبیت بالایی برخوردار باشد.
لازم به ذکر است در ‏شکل زیر مبدل پشت به پشت نشان داده شده است.

مزایای کانورتر DFIG ساخت شرکت مکو :
  • تست موفق عملکرد کانورتر در شرکت VEM آلمان
  • طراحی و ساخت کاملا بومی با قابلیت سفارشی سازی
  • خدمات پس از فروش در دسترس و به صرفه در مقایسه با نمونه های خارجی

بخش الکترونیک قدرت این کانورتر دارای سیستم خنک‌کاری آب خنک است و تمامی حفاظت‌های مورد نیاز جهت حفاظت از کانورتر در نظر گرفته شده و تمامی الزامات ایمنی مطابق با استانداردهای بین‌المللی اجرا شده است.

تصاویر کانورتر DFIG ساخت شرکت مکو
پیمایش به بالا