جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نیروگاه سیکل ترکیبی پره سر (BOT)

مشخصات پروژه

شرکت برق پره سر مپنا در ۲۹ مهر ۱۳۸۷ به ثبت رسید. نیروگاه پره سر نخستین نیروگاه سیکل ترکیبی بخش خصوصی کشور است. این نیروگاه دارای ظرفیت ۹۶۸ مگاوات در شرایط ISO است و متشکل از دو بلوک؛ هر بلوک شامل دو واحد گازی ۱۶۲ مگاواتی و یک واحد بخاری ۱۶۰ مگاواتی است. وسعت این نیروگاه ۱۰۰ هکتار بوده و در استان گیلان در ۵ کیلومتری رضوانشهر در بخش پره‌سر جای گرفته است.
پروژه نیروگاه پره‌سر به عنوان اولین تجربه مشارکت بخش خصوصی در صنعت برق در سال ۲۰۰۰ میلادی از طریق مناقصه بین‌المللی به مشارکت شرکت‌های ایتالیایی و آلمانی و شرکت مپنا بین‌الملل واگذار شد. اما در ادامه کار به علت بروز مشکلات ناشی از صدور تضمین‌ها عملیات اجرایی آن با تاخیر مواجه شد. در سال ۱۳۸۶ کلیه سهام شرکت‌های خارجی به مپنا منتقل شد و با خروج سهامداران خارجی و توافق سازمان توسعه برق ایران به عنوان نماینده توانیر، ثبت شرکت پروژه تولید برق پره‌سر انجام شد.
از مشخصات این نیروگاه می توان به داشتن ۳ مخزن سوخت هر کدام به ظرفیت ۲۰ هزار متر مکعب که در حالت قطع گاز توان فعال نگداشتن نیروگاه را تا ۴۵ روز دارد، اشاره کرد. انرژی الکتریکی تولید شده نیروگاه سیکل ترکیبی پره سر از طریق پست ۲۳۰ کیلو ولت و تعداد ۸ فیدر به شبکه برق سراسری منتقل می‌شود. توربین گازی این نیروگاه از نوع V94.2 و توربین بخار آن از نوع E Typeاست.
نیروگاه پره‌سر در قالب قرار داد BOT (احداث، بهره‌برداری، واگذاری) توسط گروه مپنا انجام شده است. شرکت پروژه تولید برق پره‌سر، طبق قرارداد موظف به طراحی، مهندسی، تامین مالی، تامین تجهیزات، حمل تجهیزات، حمل تجهیزات به کارگاه، ساخت، نصب، تست، راه اندازی، بهربرداری، تعمیرات و نگهداری، مدیریت و انتقال برق نیروگاه سیکل ترکیبی پره سر با ظرفیت اسمی ۹۶۸مگاوات است.
این پروژه با استفاده از سامانه خنک‌کن یک‌بار گذر (ONCE THROUGH) و به وسیله آب دریا عملیات خنک کردن را انجام می‌دهد. همچنین بخش مهم و عمده تجهیزات این نیروگاه از کارخانجات گروه مپنا تامین شده است.
از ابتدای راه اندازی نیروگاه پره سر تا ۱۵ مهرماه ۹۲، یک میلیون و ۶۲۶ هزار و ۸۷۸ مگاوات ساعت انرژی الکتریکی در این نیروگاه تولید شده است.

پیمایش به بالا