جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بالاتر از ۱۶۰ کشور جهان / مپنا از مرز احداث ۵۰ هزار مگاوات تولید برق گذشت + اینفوگرافی

گروه مپنا با گذر از مرز 50 هزار مگاوات احداث واحد نیروگاهی، رکوردی کم نظیر را به نام خود ثبت کرد و اکنون در رتبه‌ای برتر نسبت به بیش از 160 کشور جهان در تولید برق قرار گرفته است.

ظرفیت تولید برق گروه مپنا در ابتدای زمستان 1402 به رقمی بالغ بر 50 هزار و 220 مگاوات رسید و این گروه صنعتی در زمینه احداث واحدهای نیروگاهی به تنهایی در جایگاه بالاتری نسبت به کشورهایی همچون سوئیس، سوئد، هلند، فنلاند، آرژانتین، نروژ و … قرار گرفته است.

همچنین گروه مپنا با این حجم از واحد به مدار آمده طی سابقه تاریخی خود در تولید برق، در حدود نیمی از ظرفیت شبکه برق کشور را بر عهده دارد.

نگاهی به حوزه برق مپنا از پشت عینک آمار

گروه مپنا در حوزه کسب و کار برق از ابتدای تاسیس در دهه 70 تا کنون بیش از 150 پروژه داخلی و بین‌المللی را برعهده گرفته که شامل 520 واحد نیروگاهی به ظرفیت بیش از 66 هزار مگاوات است.

از این میزان تاکنون 50 هزار و 220 مگاوات شامل 36 هزار و 355 واحد گازی، هزار و 950 مگاوات بخار حرارتی، 11 هزار و 374 مگاوات بخار ترکیبی، 165 مگاوات بادی و خورشیدی و 376 مگاوات مقیاس متوسط، کوچک و موبایل به بهره‌برداری رسیده است. ارزش پروژه‌های انجام شده مپنا در حوزه برق 24 میلیارد یورو و ارزش پروژه‌های در دست اجرای مپنا حدود هشت میلیارد یورو است.

اولین‌ها و بزرگترین‌های حوزه برق در گروه مپنا

نخستین واحد داخلی راه‌اندازی شده گروه مپنا، واحد سیکل ترکیبی نیروگاه منتظر قائم در سال 1378 است. همچنین نیروگاه گازی ری‌سوت عمان در سال 1378 نیز اولین واحد خارجی راه‌اندازی شده مپنا محسوب می‌شود.

اجرای عملیات نیروگاه سیکل ترکیبی دماوند به ظرفیت 3هزار مگاوات (12 واحد گازی و 6 واحد بخار ترکیبی) به عنوان بزرگترین نیروگاه داخلی و همچنین انجام پروژه‌های نیروگاهی به ظرفیت بیش از 3 هزار مگاوات در عراق نیز از بزرگترین پروژه‌های خارجی گروه مپنا در حوزه برق محسوب می‌شود.

افتخارات حوزه برق گروه مپنا

گروه مپنا به عنوان یک گروه صنعتی عظیم که کلیدواژه «خودباوری» را به عنوان نماد فعالیت‌های خود انتخاب کرده است، همیشه در تلاش است این باور را در عرصه‌های ملی و جهانی نمایان سازد. از این رو مپنا در میان برندهای مطرح صنعتی دنیا نامی آشناست و به عنوان صاحب تکنولوژی، پیمانکار نیروگاهی خوشنام و تولیدکننده بسیاری تجهیزات صنعتی استراتژیک مانند توربین شناخته می‌شود.

به گواهی نشریه بین‌المللی و معتبر McCoy، گروه مپنا در حوزه برق، سال 2022 میلادی را با عناوینی مانند رتبه دوم بزرگترین پیمانکار (EPC) نیروگاهی، رتبه سوم تولیدکننده بویلرهای بازیاب حرارتی، رتبه پنجم تولیدکننده توربین‌های گازی و رتبه هشتم تولیدکننده توربین‌های بخار در جهان به پایان رسانده است.

بهترین رکوردهای گروه مپنا

اگر بخواهیم تنها به برخی از رکوردهای مپنا طی سی سال فعالیت در حوزه برق کشور اشاره کنیم، این موارد در صدر آنهاست:

  1. رکورد سنکرون طی سه دهه (در دهه دوم به میزان 27 هزار و 900 مگاوات در 177 واحد نیروگاهی بین سال‌های 1382 تا 1391)
  2. رکورد تولید تجهیزات نیروگاهی به ظرفیت بیش از 5 هزار و 200 مگاوات (سال 88)
  3. سنکرون دو واحد متوالی پروژه به فاصله یک روز (واحدهای گاز 1 و 2 پره سر)
  4. رکورد راه‌اندازی سالیانه به میزان 4 هزار و 200 مگاوات (26 واحد نیروگاهی – سال 1389)
  5. بیشترین سهم اجرای واحدهای حرارتی کشور (98 درصد – سال 1392)
  6. رکورد راه‌اندازی در یک فصل به میزان هزار و 900 مگاوات (13 واحد نیروگاهی – تابستان 1401)
  7. کوتاه‌ترین فاصله زمانی شروع نصب تا سنکرون یک واحد گازی مقیاس بزرگ (کمتر از 4 ماه در واحد 3 سمنان سال 1401)
  8. حداکثر تعداد واحد به مدار آمده طی یک سال ( 34 واحد – سال 1401)

یکپارچگی حوزه برق گروه مپنا

گروه مپنا که زمانی صنعت نیروگاهی، تنها کسب و کارش بود، طی سه دهه و با توسعه زمینه‌های کاری خود در شاخه‌های صنعتی متنوع از جمله نفت، گاز و پتروشیمی، حمل و نقل ریلی، برقی سازی، تعمیرات موتورهای هواپیماهای مسافربری و صنعت آب وارد شد. همچنین با انجام تغییرات ساختاری طی سال 1402 «حوزه برق»، متشکل از سه زیرمجموعه توسعه نیروگاهی، سرویس نیروگاهی و مالکیت نیروگاهی شکل گرفته است.

یکپارچگی حوزه برق در نهایت اهدافی همچون مدیریت بهینه سهم گروه مپنا در بازارهای داخلی و خارجی، پوشش مناسب‌تر انتظارات مشتریان عمده و ایفای نقش موثرتر در ابعاد ملی را دنبال می‌کند.

گروه مپنا به عنوان یکی از باسابقه ترین پیمانکاران نیروگاهی ضمن تاکید بر اصول اساسی خود با پیشروی بر مبنای دانش روز دنیا در حوزه‌های صنعتی مختلف به ویژه حوزه برق و با به‌کارگیری توان متخصصان ایرانی همچنان در پی ایجاد تحولات بزرگتر و برداشتن قدم‌هایی موثرتر همگام با آهنگ توسعه صنایع ایران است.

به اشتراک گذاری:
پیمایش به بالا