جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نقش‌آفرینی مپنا در طرح فشارافزایی میدان مشترک گازی پارس جنوبی

قراردادهای اجرایی طرح فشارافزایی میدان مشترک گازی پارس جنوبی به‌عنوان مهم‌ترین و راهبردی‌ترین طرح وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران با سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلار با هدف درآمد ۹۰۰ میلیارد دلاری برای کشور امضا شد.

قراردادهای اجرایی طرح فشارافزایی میدان مشترک گازی پارس جنوبی به‌عنوان مهم‌ترین و راهبردی‌ترین طرح وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران با سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلار با هدف درآمد ۹۰۰ میلیارد دلاری برای کشور امضا شد.

قرارداد طرح فشارافزایی میدان مشترک گازی پارس جنوبی به عنوان یکی از مهم‌‍ترین طرح‌های نفتی کشور با حضور وزیر نفت، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، مدیرعامل گروه مپنا و شماری از مدیران شرکت‌های پیمانکار ایرانی، روز یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۲ امضا شد.

با توجه به تجارب موفق متخصصان ایرانی در اجرای فازهای مختلف میدان مشترک گازی پارس جنوبی، بر اساس مفاد قرارداد، مقرر شد چهار پیمانکار فعال در توسعه میادین نفت و گاز کشور شامل شرکت‌های مپنا، پتروپارس، اویک و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء اجرای این طرح را عهده دار شوند، به گونه‌ای که کل طرح به چهار بخش تقسیم شده و هر بخش توسط یکی از این پیمانکاران اصلی اجرا شود.

اجرای قرارداد طرح فشارافزایی میدان مشترک پارس جنوبی، گامی مهم در تضمین امنیت تأمین انرژی کشور

مدیرعامل گروه مپنا در مراسم امضای قرارداد طرح فشارافزایی در میدان مشترک گازی پارس جنوبی، اجرای این طرح را گامی مهم در تضمین امنیت تأمین انرژی کشور توصیف کرد و گفت: این پروژه سابقه چندساله‌ای در بخش مطالعات و مهندسی دارد و اکنون به بلوغ و پختگی لازم برای اجرای پروژه رسیده است.

محمد اولیاء تأکید کرد: طرح‌های مختلفی برای اجرای پروژه در بخش خشکی و دریا در حال بحث بوده و همه این طرح‌ها به‌نوعی قابل اجراست و به مطالعات نهایی و در دسترس بودن امکانات بستگی دارد.

وی با تاکید بر اینکه مپنا زنجیره اجرای این پروژه مانند ساخت تجهیزات، اجرا و پشتیبانی بهره‌برداری در آینده به همراه تمهیدهای لازم و امکانات را در اختیار دارد، گفت: با آمادگی کامل وارد این طرح می‌شویم تا در زمان‌بندی مناسب کار را به سرانجام برسانیم.

اولیاء تصریح کرد: دیگر پیمانکاران نیز در این زمینه تجربه و امکانات زیادی دارند و مپنا هم می‌تواند توربوکمپرسورها و دیگر تجهیزات صنعتی لازم را برای اجرای این طرح تأمین کند.

وی در عین حال با تاکید بر ضورت اجرای به موقع پروژه، خاطرنشان کرد: در صورتی که در اجرای این طرح تأخیر داشته باشیم امنیت انرژی کشور تحت تأثیر قرار می‌گیرد، بنابراین پیمانکاران تلاش می‌کنند تأمین گاز و به‌دنبال آن برق کشور بدون اخلال تأمین شود.

مدیرعامل گروه مپنا سپس در توضیح فنی اجرای طرح گفت: برای اجرای این طرح، مهم‌ترین و بهترین روش، اجرای سکوهای فشارافزایی در دریا است و کلیه تجهیزات لازم جهت افزایش فشار گاز در سکوهای فراساحلی تعبیه شده است. سکوی فشارافزایی، سکوی مجزای مسکونی، پل ارتباطی جهت اتصال سکوی سرچاهی به سکوی فشارافزایی و … و خط لوله 10-8 اینچی انتقال گاز شیرین از تاسیسات خشکی به دریا از جمله تاسیسات مورد نیاز این پروژه محسوب می‌شود.

وی در پایان با اشاره به تجربه ساخت سکوی 7هزار تنی در فاز یک پارس جنوبی، ساخت سکوی فشارافزایی در این سناریو را کاملا امکان‌پذیر دانست و احتراز از افت فشار گاز در طول خط لوله، افزایش تولید و عدم نیاز به تکنولوژی‌های خاص را از مزایای طرح پیشنهادی مپنا عنوان کرد.

استفاده از نخبگان صنعت نفت و گاز در پارس جنوبی

جواد اوجی با اشاره به ثبت رکوردهای تازه در برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی، اظهار کرد: امسال برداشت روزانه ۷۰۷ میلیون متر مکعب گاز از میدان گازی مشترک پارس جنوبی محقق شد.

اوجی با اشاره به اینکه با ادامه برداشت از این میدان بدون اجرای طرح‌های فشارافزایی، شاهد افت فشار در این میدان خواهیم بود، ادامه داد: اهمیت بهره‌برداری از این میدان مشترک آنجاست که ۹۳ درصد سوخت نیروگاه‌ها و صنایع گاز و بخش عمده‌ای از خوراک پتروشیمی‌ها از گاز این میدان تأمین می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه منتظر شرکت‌های خارجی نماندیم و از نخبگان این صنعت استفاده کردیم، گفت: نمونه آن بهره‌برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی بود. امروز از ۳۸ سکو در پارس جنوبی بهره‌برداری می‌شود.

وزیر نفت از راه‌اندازی سکوی فاز ۱۳ آلفا که کشتی بحرینی به آن برخورد کرده بود در اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۳ خبر داد و گفت: طی سه تا چهار سال آینده فشارافزایی در میدان مشترک پارس جنوبی آغاز خواهد شد.

اوجی با اشاره به اینکه ظرفیت ۲۰ میلیارد دلاری برای سازندگان داخلی با اجرای این طرح ایجاد خواهد شد، افزود: با افزایش ۹۰ تریلیون مترمکعبی برداشت گاز و ۲ میلیارد مترمکعبی برداشت میعانات گازی، ۹۰۰ میلیارد دلار به درآمد کشور افزوده خواهد شد که نقشی مهم در تأمین امنیت انرژی کشور دارد.

وی تأکید کرد: در آینده‌ای نزدیک،‌ افزایش تولید از میدان مشترک آزادگان جنوبی را با حضور رئیس‌جمهوری افتتاح خواهیم کرد.

اوجی تصریح کرد: صادرات نفت ایران امروز به بالاترین مقدار از سال ۹۷ تاکنون رسید و این افزایش صادرات با کمترین تخفیف‌ها انجام می‌شود.

وزیر نفت با تأکید بر اینکه گروه نفت و گاز از ابتدای سال تاکنون رشد اقتصادی بالایی را ثبت کرده که در تاریخ بی‌سابقه بوده است، این رشد در سال آینده نیز ادامه‌دار خواهد بود، اظهار کرد: افزون بر تأثیر افزایش تولید و صادرات نفت، در سرمایه‌گذاری،‌ تولید ساخت داخل و بهره‌وری نیز صنعت نفت رتبه نخست را در کشور دارد.

شایان ذکر است، با اجرای طرح فشارافزایی میدان مشترک گازی پارس جنوبی با سرمایه گذاری ۲۰ میلیارد دلار، میزان افزایش برداشت گاز و میعانات گازی به ترتیب به میزان ۹۰ تریلیون فوت مکعب (TCF) و ۲میلیارد بشکه خواهد رسید و در نتیجه حدود ۹۰۰ میلیارد دلار برای کشور درآمد به همراه خواهد داشت.

به اشتراک گذاری:
پیمایش به بالا