جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
توسعه انرژی‌های پاک بر پایه برقی‌سازی شهری

نخستین ایستگاه شارژ خودرو و موتورسیکلت برقی در ایران

افتتاح نخستین جایگاه شارژ خودروهای برقی توسط گروه مپنا در برج میلاد تهران

نخستین جایگاه شارژ خودرو و موتورسیکلت برقی در ایران توسط گروه مپنا در برج میلاد تهران در زمینی به مساحت بیش از 700 متر مربع افتتاح شد.
این جایگاه دارای دو خط تأمین توان برای خودرو و موتورسیکلت است که در خط یک، شارژ سریع و شارژ کند نصب شده و در خط دو نیز شارژ موتور سیکلت قرار دارد. همچنین شارژرها بر اساس استانداردهای بین‌المللی بومی‌سازی و ساخت داخل شده و کنترل و مانیتورینگ برای ارتباطات بالادستی بر اساس پروتکل OCPPصورت می‌گیرد.

در این ایستگاه، شارژر سریع خودرو برقی شامل یک خروجی شارژ AC با توان 43 کیلووات قابل استفاده برای تمام خودروهای برقی استاندارد دنیا و یک خروجی شارژ سریع DC با توان 50 کیلووات تحت پروتکل CHAdeMO قابل استفاده برای خودروهای شرق آسیا شامل خودروهای میتسوبیشی، کیا، نیسان و … است. همچنین این ایستگاه دارای شارژر کند خودرو برقی با توان 7/4 کیلووات است و می‌تواند همه خودروهای برقی استاندارد را تأمین توان نماید. از سویی دیگر، جایگاه شارژ خودروهای برقی احداثی گروه مپنا مجهز به دو شارژر 5/5 کیلوواتی موتورسیکلت برقی است و به سهولت توان شارژ موتور سیکلت‌های برقی را دارد. 
 
مزایا و چالش‌ اصلی خودروهای برقی

امروزه “حمل و نقل” بخشی جدایی نشدنی از زندگی بشر بوده و از منظر انرژی حدود 20 درصد کل تقاضای جهانی و از نظر میزان انتشار آلاینده‌ کربن دی‌اکسید، حدود 30 درصد از میزان انتشار این آلاینده را به خود اختصاص داده ‌است؛ از این رو مناسب است برای ایجاد یک زیست‌بوم پایدار در موضوع حمل و نقل در دنیا نگاه ویژه‌ای صورت گیرد. با توجه به نقش عمده خودروها در این بخش، فناوری‌های بسیار متنوعی برای بهبود عملکرد آن‌ها از منظر انرژی، اقتصاد و محیط زیست ارائه شده‌ است.  مهم‌ترین فناوری ارائه شده در این زمینه انواع خودروهای الکتریکی (xEV) است.
در دیدگاه کلان انرژی، استفاده از خودرو تمام الکتریکی و هیبریدی می‌تواند بسته به نحوه تأمین برق و سوخت اولیه در اروپا، در حدود 2 تا 3 برابر در مصرف انرژی از “چاه تا چرخ” صرفه‌جویی نماید. به بیان دیگر، در خودرو احتراق داخلی، لازم است 2 تا 3 برابر، سوخت فسیلی بیشتری از چاه استخراج شود تا بتوانیم انرژی مکانیکی برابر در چرخ خودرو ایجاد نماییم.

در خودروهای الکتریکی به دلیل جایگزینی موتور‌های احتراق داخلی با موتورهای الکتریکی، می‌توان از مزایایی چون کاهش حجم و وزن موتور، افزایش شتاب، بهبود راندمان تبدیل انرژی، کاهش مصرف انرژی، کاهش هزینه‌های تعمیرات و نگه‌داری، عدم مصرف انرژی در زمان آماده به کار، کاهش آلودگی صوتی و … بهره گرفت. همچنین در زمان ترمزگیری، با بهره‌گیری از موتورهای الکتریکی به عنوان مولد انرژی، می‌توان در سیکل‌های رانندگی شهری بهبود چشم‌گیری در کاهش مصرف انرژی و کاهش انتشار آلاینده‌ها داشت.
در خودرو‌های برقی از انرژی الکتریکی که در باتری ذخیره شده‌ است، به عنوان یک سوخت پاک بهره گرفته می‌شود. منبع تولید انرژی الکتریکی می‌تواند از منابع تجدیدپذیر (و یا با استفاده از نیروگاه‌های متداول با بهره‌گیری از سوخت به نسبت پاک گاز) تامین شود. لذا نه تنها میزان انتشار آلاینده‌ها کاهش می‌یابد، بلکه محل انتشار آن‌ها نیز از درون شهرها به بیرون منتقل شده و سبب کاهش آثار شدید زیست محیطی و رفع چالش‌ اساسی کلان شهرها در بحث آلودگی هوا می‌شود.  

چالش اصلی برای بهره‌گیری از خودروهای الکتریکی، توسعه فناوری در زمینه‌های مختلف از جمله تجهیزات الکترونیک قدرت، موتور الکتریکی، سیستم کنترل، باتری و … به همراه توسعه زیرساخت‌های لازم برای شارژ مجدد این خودروها است. برای تحقق این مهم، شرکت گروه مپنا اقدام به توسعه این فناوری‌ها و زیرساخت‌ها از جمله ارائه کیت تبدیل خودرو احتراق داخلی به “خودرو دو توان” و ارائه انواع “ایستگاه شارژ” نموده ‌است.

برای استفاده از این جایگاه، لازم است در گام نخست در سایت ایستگاه­های شارژر خودور برقی مپنا به نشانی www.mapev.ir ثبت نام کرده و کارت کاربری مربوط دریافت شود.

پیمایش به بالا