جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نیروگاه سیکل ترکیبی دماوند (شهدای پاکدشت)

مشخصات پروژه

نیروگاه سیکل ترکیبی دماوند (که به نام نیروگاه شهدای پاکدشت نامیده شده است) به عنوان بزرگترین نیروگاه کشور شامل ۱۲ واحد گازی هر یک به ظرفیت ۱۵۹/۹ مگاوات و ۶ واحد بخار هریک به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات در شرایط ایزو (ISO) است. در این نیروگاه که در مجموع حدود ۲۸۸۰ مگاوات برق تولید می‌کند از توربین‌های گازی V94.2 (ساخته شده توسط شرکت توگای مپنا تحت لیسانس آنسالدو ایتالیا) و توربین بخار(E Type  (E30-16-1-1×6.3 استفاده شده است.

نیروگاه دماوند در زمینی به مساحت ۱۹۳ هکتار در جنوب شرقی تهران و در ۳۵ کیلومتری گرمسار جای گرفته است. این نیروگاه بر اساس قرارداد شامل دو بخش  تجهیزات اصلی و سایر تجهیزات (BOP) احداث شده که بخش اول تجهیزات اصلی  آن توسط آنسالدو (ایتالیا) و به کمک پیمانکاران داخلی و بخش مشترکات کلا توسط پیمانکاران داخلی طراحی و تامین شده است.

در این پروژه کارفرما سازمان توسعه برق ایران، مشاورکارفرما شرکت مهندسین مشاور قدس نیرو و پیمانکار کلید در دست پروژه شرکت توسعه یک و توسعه دو مپنا است. برق تولید شده در این نیروگاه از طریق پست ۴۰۰ کیلوولت به شبکه سراسری منتقل می‌شود.

سوخت مورد نیاز نیروگاه دماوند، شامل گاز و گازوئیل است که  گاز به عنوان سوخت اصلی و گازوئیل نقش جایگزین را دارد. عملیات اجرایی ساخت نیروگاه دماوند در بخش گاز از ۱۷ مهر سال ۱۳۸۰ شروع شد و کلیه واحدهای گازی این نیروگاه تا سال ۱۳۸۵ تحویل موقت و تا سال ۱۳۸۶ به کارفرما تحویل دائم شد. همچنین عملیات اجرایی ساخت واحدهای بخار این نیروگاه از اول تیر سال ۱۳۸۵ شروع شد و اولین واحد بخار این نیروگاه  در سال ۱۳۸۸ وارد مدار شد و پس از آن تا نیمه سال ۱۳۹۱ مابقی واحدهای گازی این نیروگاه وارد مدار شدند.

پیمایش به بالا