نیروگاه سیکل ترکیبی عسلویه

مشخصات پروژه

نیروگاه سیکل ترکیبی عسلویه شامل ۶ واحد ۱۵۷ مگاواتی (در شرایط ایزو) از نوع V94.2 ساخت شرکت مهندسی و ساخت توربین مپنا (توگا) تحت لیسانس زیمنس آلمان و یک پست ۴۰۰ کیلو ولت است که در ۲۵ کیلومتری منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی در مجاورت روستای بستانلو در استان بوشهر واقع شده است.

نیروگاه عسلویه بر مبنای قرارداد تبدیل انرژی (Energy Conversion Agreement – ECA) به روش ساخت، بهره‌برداری و مالکیت (BOO) احداث شده است. برای اجرای پروژه نیروگاه عسلویه، شرکت مپنا به عنوان سرمایه‌گذار اقدام به تأسیس شرکت پروژه‌ای با نام شرکت تولید برق عسلویه مپنا (سهامی خاص) کرد. این شرکت در تاریخ ۰۵/۲۲/ ۱۳۸۴ ثبت شده است. وظیفه تعریف شده برای شرکت تولید برق عسلویه ابتدا انعقاد قرار داد تبدیل انرژی و به تبع آن قراردادهای لازم جهت تامین مالی، تامین ساخت نیروگاه ( ای پی سی)، بهره‌برداری و نگهداری و در نهایت تحویل انرژی به خریدار برق است.

شرکت تولید برق عسلویه مپنا در سال ۱۳۹۱ در فرابورس پذیرفته شده است و سهام شرکت به عنوان اولین شرکت تولید برق خصوصی گروه مپنا در فرابورس قابل عرضه است.

تامین سوخت اصلی و سوخت جایگزین (گازوئیل) برعهده شرکت توانیر است و شرکت تولید برق عسلویه طبق قرارداد تبدیل انرژی، برق تولید شده را به شرکت توانیر می‌فروشد. قرارداد EPC فاز اول نیروگاه در سال ۱۳۸۴ بین شرکت تولید برق عسلویه به عنوان کارفرما و کنسرسیومی متشکل از شرکت احداث و توسعه نیروگاه‌های مپنا ( توسعه ۱) و شرکت مپنا به عنوان پیمانکار منعقد شد.

مدت زمان اجرای این پروژه ۳۶ ماه در نظر گرفته شد اما کلیه شش واحد این نیروگاه زودتر از موعد پیش بینی شده وارد مدار شد و مورد بهره‌برداری تجاری قرار گرفت. تامین مالی این پروژه با توجه به پیگیری‌های مستمر مدیریت ارشد مپنا از محل حساب ذخیره ارزی با عاملیت بانک ملت در سال ۱۳۸۷ میسر شد. میزان متوسط ظرفیت تولید سالانه نیروگاه عسلویه برابر ۶ میلیون و ۳۵۰ هزار مگاوات ساعت در سال اول بوده است.

بخش بخار نیروگاه عسلویه با ظرفیت ۴۸۰ مگاوات که شامل سه واحد بخار E type است نیز در حال توسعه توسط گروه مپنا است. واحد اول در ابتدای سال 1399 راه‌اندازی و به شبکه متصل شد. واحد دوم در حال نصب تجهیزات است.

تماس با مپنا

در صورتی که به اطلاعات بیشتری درباره گروه مپنا نیاز دارید، و یا برای شرکت یا سازمان خود نیازمند راه‌حل یا محصولی هستید، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

Scroll to Top