جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

عقد قرارداد ۲۰ سالۀ خرید تضمینی برق از نیروگاه بادی کهک

با توافق شرکت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر مپنا و سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا)، قرارداد خرید تضمینی ۲۰ مگاوات برق تولیدی در فاز دوم نیروگاه بادی کهک برای مدت ۲۰ سال منعقد شد.

با توافق شرکت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر مپنا و سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا)، قرارداد خرید تضمینی ۲۰ مگاوات برق تولیدی در فاز دوم نیروگاه بادی کهک برای مدت ۲۰ سال منعقد شد.
این قرارداد به منظور حمایت از بومی‌سازی و ساختِ تجهیزاتِ نیروگاه‌های تجدیدپذیر در داخل منعقد شده است و بر اساس آن، نرخ خرید برق از واحدهایی که با تجهیزاتِ برخوردار از ساختِ داخل احداث می‌شوند، حداکثر تا ۱۵درصد افزایش می‌یابد.
نیروگاه بادی کهک، اولین مزرعۀ بادی مجهز به توربین‌های ۵/۲ مگاواتی در کشور است که ظرفیت انرژی تولید سالانه ۳۵۰ هزار مگاوات ساعت را دارد. این نیروگاه یک پروژه صنعتی مهم و سازگار با محیط زیست است که به عنوان نخستین پروژه از مجموعۀ نیروگاه‌های بادی ایران در کنوانسیون تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد (UNFCCC) ثبت شده است.
با تائید دبیرخانۀ این کنوانسیون، نیروگاه بادی کهک به عنوان یک پروژه پاک، امکانِ فروش گواهی “عدم تولید CO2 در سطح جهانی” بر اساس “پیمان کیوتو” را یافته است. پیمان بین‌المللی کیوتو در سال ۱۹۹۷ به منظور کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای مانند متان، دی اکسید کربن، بخار آب و اکسید نیتروژن در جو زمین که موجب افزایش دمای کره زمین می‌شوند، شکل گرفت.
خرید تضمینی برق تولیدی در نیروگاه بادی کهک به مدت ۲۰ سال، نه تنها در مسیر توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر و کاهش تولید آلاینده‌های جوی و زیست‌محیطی است بلکه از تعهد گروه مپنا به بومی‌سازی و ساخت تجهیزات موردنیاز در داخل کشور حمایت می‌کند.
هم‌اکنون، بخش عمدۀ تجهیزات موردنیاز برای احداث نیروگاه‌های بادی در داخل گروه مپنا ساخته می‌شود و انتظار می‌رود با انعقاد قراردادهایی مانند خرید تضمینی برق تولیدی، ورود گروه مپنا به صنعت نیروگاه‌های پاک و تجدیدپذیر بیش از پیش تثبیت و تقویت شود.

به اشتراک گذاری:
پیمایش به بالا