جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نگاهی به راهکارهای محیط زیستی مپنا / رعایت استانداردهای بین‌المللی آلاینده‌های نیروگاهی در گروه مپنا

گروه مپنا در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی خود در حوزه‌های زیست محیطی طی سه دهه فعالیت صنعتی و به ویژه در راه‌اندازی و بهره‌برداری از نیروگاه‌های تولید برق همواره متعهد به پروتکل‌های مرتبط با کاهش آلاینده‌ها بوده است.

گروه مپنا در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی خود در حوزه‌های زیست محیطی طی سه دهه فعالیت صنعتی و به ویژه در راه‌اندازی و بهره‌برداری از نیروگاه‌های تولید برق همواره متعهد به پروتکل‌های مرتبط با کاهش آلاینده‌ها بوده است.
از عمده اقدامات موثر و رو به توسعه گروه مپنا توجه و بکارگیری روش‌های نوین و تکنولوژی‌های به‌روز برای جلوگیری از تولید آلاینده‌های سمی و عدم استفاده از سوخت‌های مضر برای انسان و طبیعت همچون مازوت است. کما اینکه در هیچ‌کدام از نیروگاه‌های زیرمجموعه مپنا از سوخت‌های سنگین مانند مازوت بر اساس دستورالعمل‌های سفت و سخت موجود در این گروه صنعتی استفاده نمی‌شود.
در توضیح فنی‌تر موضوع، توجه به راهکارهایی که مپنا در حوزه زیست محیطی بکار بسته می‌تواند به شفافیت بیشتر این حوزه از فعالیت‌ها کمک کند.
گروه مپنا در جهت به حداقل رساندن آلاینده‌ها و حرکت به سمت تولید انرژی پاک اقداماتی نظیر اجرای پروژه‌های توسعه سیستم‌های احتراق پیشرفته توربین‌های گازی، افزایش راندمان توربین‌های گاز‌، تبدیل واحدهای سیکل ساده به سیکل ترکیبی و توسعه مطالعات در حوزه پروژه‌های استفاده از هیدروژن در ترکیب سوخت گاز و … را انجام داده است.
در زمینه اجرای پروژه‌های توسعه و ارتقای سیستم احتراق توربین گاز پیش مخلوط با آلاینده پایین، مپنا میزان آلایندگی توربین‌های گازی را در سطح استانداردهای بین‌المللی پایین نگه می‌دارد. بنابراین تولید آلاینده‌هایی نظیر CO و NOX که گازهایی سمی و مضر حاصل از توربین‌های گازی هستند به پایین‌ترین حد ممکن می‌رسند.
از سویی پروژه‌های افزایش راندمان توربین‌های گازی و اجرای پروژه‌های سیکل ترکیبی در سطح کشور نیز هر دو به نوعی منجر به افزایش بهره‌وری و کاهش مصرف سوخت و در نتیجه کاهش تولید آلاینده CO2 می‌شود.
مپنا در حوزه حرکت به سمت استفاده از سوخت‌های پاک و سبز نیز مطالعات گسترده‌ای در زمینه استفاده از هیدروژن در ترکیب سوخت توربین‌های گازی انجام داده و در پیشروی به سوی این تکنولوژی هم‌گام با دنیا قدم برمی‌دارد. چراکه در نهایت تکنولوژی جهانی نیز متمایل به استفاده از سوخت‌های پاک مثل هیدروژن به جای سوخت‌های هیدروکربنی است.
همچنین گروه مپنا طی سال‌های اخیر تولید انرژی‌های تجدیدپذیر را در دستور کار خود قرار داده است. مپنا دارای بزرگترین مزرعه‌های بادی ایران و همچنین در حال توسعه مزرعه‌های خورشیدی است.
حفظ محیط زیست و توجه به مفهوم چندوجهی نگهداری از آن در گروه مپنا یکی از مهمترین مسئولیت‌های اجتماعی این بنگاه بزرگ اقتصادی محسوب میشود. بنابر همین دیدگاه، مپنا دستیابی به استانداردهای قابل توجه در حوزه حفظ محیط زیست را سرلوحه کار خود در تمامی شرکت‌های زیرمجموعه قرار داده است.

به اشتراک گذاری:
پیمایش به بالا