جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

همایش نوروزی گروه مپنا؛ تبیین رویکردها و راهبردهای ۱۴۰۳ مپنا

همایش نوروزی شرکت گروه مپنا با حضور مدیرعامل گروه و کارکنان مپنا با مرور مهم‌ترین دستاوردهای سال گذشته، تبیین بازنگری استراتژی‌ها و نیز رویکردها و راهبردهای سالِ پیشِ رو در سالن آمفی‌تأتر روزنامه اطلاعات برگزار شد.

روز شنبه هجدهم فروردین ماه 1403، مدیرعامل گروه مپنا با مدیران ارشد گروه و همکاران واحدهای مختلف شرکت مپنا دیدار نوروزی برگزار کردند. در این رویداد که در فضایی صمیمانه برپا شد، به همراه تبریک و تهنیت‌های آغاز سال نو، سخن از فضای کسب و کار و چشم‌اندازهای متصور در سال پیش‌رو به میان آمد، در همین حال، مدیرعامل مپنا بر گسترش فعالیت‌ها در حوزه‌های کسب و کار گروه و موفقیت‌های بیشتر اظهار امیدواری کرد.
همچنین مدیرعامل گروه مپنا در این گردهم‌آیی با تقدیر از زحمات همه پرسنل مپنا، دستاوردهای این گروه صنعتی را ثمره تلاش آنها دانست و سپس به مرور دستاوردها، برنامه‌ها و رویکردهای سال 1403 پرداخت.

2500 مگاوات راه‌اندازی واحدهای نیروگاهی در سال 1402
محمد اولیاء گفت: ما در سال گذشته در حوزه نیروگاهی، نزدیک به 2هزار و 500 مگاوات راه‌اندازی واحدهای نیروگاهی در داخل و خارج ایران داشتیم و به ترتیب 1500 و 1700 مگاوات PAC و FAC واحدهای نیروگاهی را نیز انجام داده‌ایم.
وی استفاده از محصولات نیروگاهی ساخت گروه برای اولین بار در نیروگاه المهدی، وصول بخشی از مطالبات گروه مپنا، عقد قراردادهایی مناسب در حوزه‌های مختلف کسب و کار مانند قرارداد بزرگترین پروژه تجدیدپذیر کشور با فولاد مبارکه یا قرارداد لوکوموتیو باری MAP30 با گروه صنعتی چادرملو، همچنین مذاکره با شرکت‌های بزرگی مثل گل‌گهر و فولاد مبارکه در راستای همکاری مشترک را از جمله دستاوردهای سال 1402 گروه مپنا در حوزه برق عنوان کرد.

تولید دانش‌بنیان و توسعه کشور
اولیاء در خصوص فعالیت‌های گروه مپنا در حوزه نفت و گاز خاطرنشان کرد: در سال گذشته در زمینه کسب و کار نفت و گاز، پروژه‌ها و قراردادهای جدیدی مثل آزادگان و طرح فشارافزایی میادین پارس جنوبی یا قرارداد بسیار مهم شوریجه (که دچار مشکلاتی در زمینه تامین سرمایه بود) را داشتیم و توانستیم با تلاش بسیار، موانع آن را رفع کنیم. این‌ها تنها چند مورد از اتفاقات خوبی بود که در زمینه نفت و گاز می‌توان به آن اشاره کرد.
وی مجموعه این پروژه‌ها و محصولات جدید را موجب پیشبرد تولید دانش‌بنیان و تاثیرگذاری بالای مپنا در توسعه و رشد کشور دانست.
در ادامه، موضوعاتی از جمله بهره‌وری انرژی، کسب و کار آب، بخش مالی و تجاری، حمل و نقل، عرضه سهام، برقی‌سازی، تامین آتیه پرسنل و بازارهای جدید و … از جمله محورهای سخنان مدیرعامل گروه بود.
صرفه‌جویی مصرف انرژی در گروه، طرح ساختمان انرژی‌محور و طرح‌های مرتبط با بازار B2C نیز مواردی بود که در حوزه بهره‌وری انرژی مورد بررسی قرار گرفت.
وی با اشاره به 18 پروژه در حوزه آب گفت: پروژه‌های مهمی مثل آب شیرین‌کن‌های لیان و بوشهر در پایان سال گذشته به ظرفیت نامی خود رسیدند.

نگاهی به نقاط تمرکز مپنا در حوزه‌های مالی و تجاری
مدیرعامل گروه همچنین با اشاره به عرضه اولیه سهام شرکت مدیریت نیروگاهی ایرانیان مپنا طی ماه‌های آتی، اخذ مجوز تاسیس هلدینگ خدمات مالی – تجاری مپنا، اتخاذ روش‌های جدید وصول مطالبات، تامین مالی پروژه‌ها از طریق انتشار اوراق صکوک ریالی و ارزی، تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکتی مپنا و تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک را از جمله نقاط تمرکز مپنا در حوزه‌های مالی و تجاری در سال 1403 دانست.
اولیاء با تاکید بر ورود به توسعه تولید محصولات جدید در حوزه حمل و نقل و برقی‌سازی، تحقق قرارداد بزرگ با شهرداری تهران در حوزه توسعه زیرساخت شارژ خودرو برقی و فروش شارژرهای پرتابل و دیواری در حوزه B2C و فروش شارژر به خودروسازان را از جمله مواردی عنوان کرد که در زمینه حمل و نقل ریلی و برقی لازم است در سال جاری بر آنها تمرکز صورت گیرد.
دکتر محمد اولیاء در پایان سخنان خود، به تبیین بازارهای جدید تجاری از جمله کشور ازبکستان که به لحاظ انواع فناوری‌ها مپنا را در حیطه توجهات خود قرار داده پرداخت.

بازنگری استراتژی‌های سال 1403
در این همایش، قائم‌مقام مدیرعامل گروه و معاون برنامه‌ریزی و کنترل راهبردی شرکت مپنا در سخنانی به بازنگری استراتژی‌های سال 1403 پرداخت و پیش‌فرض‌های کلان برای انجام این بازنگری شامل موارد بین‌المللی و داخلی بود را تشریح کرد.
تداوم محدودیت‌های پیشین و وضع محدودیت‌های جدید، محدودیت‌هایی در توسعه همکاری با چین، گشایش‌های جدید در حوزه بین‌الملل و رشد اقتصادی محدود، تداوم کسری بودجه، تداوم مداخلات قیمتی دولت و محدودیت بودجه‌های عمرانی در حیطه داخلی از جمله مسائل تاثیرگذاری بود که در مرور بازنگری استراتژی به آنها اشاره شد.

توسعه کسب و کارهای جدید و انرژی‌محور
علیرضا یزدی‌زاده، پایبندی گروه مپنا بر اصول اساسی و فلسفه وجودی خود را بسیار ارزشمند دانست و ابراز امیدواری کرد این امر در آینده این گروه صنعتی تداوم داشته باشد.
او افزود: در چشم‌انداز 1410 گروه مپنا با تاکید بسیار بر کسب و کارهای بزرگتر و قدیمی‌تر مپنا بر انرژی‌محور بودن و توسعه فعالیت‌ها در حوزه صنایع پیشرفته و نوین نیز تمرکز ویژه خواهیم داشت.
یزدی‌زاده تصریح کرد: گروه مپنا در این چشم‌انداز در کسب و کارهای محوری خود به عنوان یک گروه صنعتی مطرح بین‌المللی شناخته خواهد شد. رشد درآمدها، حضور موثر در بازارهای صادراتی و توسعه کسب و کارهای جدید نیز مورد تاکید خواهد بود.
دکتر یزدی‌زاده در پایان، محورهایی همچون پیش‌بینی سهم فروش در بازارهای مرتبط تا سال 1410، نقشه استراتژی سطح گروه و افق سال 1410 را مورد بررسی قرار داد و درباره افزایش فروش تلفیقی در همه حوزه‌های کسب و کار توضیحاتی را ارائه کرد.
در انتهای این گردهم‌آیی، مدیرعامل گروه به همراه معاون برنامه‌ریزی و کنترل راهبردی شرکت مپنا پاسخگوی پرسش‌های پرسنل حاضر در سالن بودند.

به اشتراک گذاری:
پیمایش به بالا