جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تحول ساختاری دیگری در گروه مپنا/ مأموریت‌های نوآورانۀ شرکت توسعه نوآوری نفت و گاز مپنا در صنعت نفت و گاز

شرکت «توسعۀ نوآوری نفت و گاز مپنا» با مأموریت‌هایی با محوریت نوآوری در نحوۀ نقش‌آفرینی در صنعت نفت و گاز به بخش نفت و گاز گروه مپنا پیوست.

شرکت «توسعۀ نوآوری نفت و گاز مپنا» با مأموریت‌هایی با محوریت نوآوری در نحوۀ نقش‌آفرینی در صنعت نفت و گاز به بخش نفت و گاز گروه مپنا پیوست.

گروه مپنا طی یک سال گذشته، تحولات ساختاری هدفمندی را برای توسعۀ نوآورانه‌تر، همسویی و انعطاف‌پذیری بالاتر با دنیای رو به تغییر کسب‌وکار و برداشتن گام‌هایی مؤثرتر برای روزآمدی و عرضۀ شایستۀ توانایی‌های دانشی و فناورانۀ خود انجام داده‌ است.

جدیدترینِ این تحولات، پیوستنِ شرکت «مشاورۀ مدیریت مپنا» به بخش نفت و گاز مپنا با مأموریت‌هایی با محوریت نوآوری در نحوۀ نقش‌آفرینی مپنا در صنعت نفت و گاز است.

به گفتۀ «مصطفی اشعری» مدیرعامل شرکت توسعه نوآوری نفت و گاز مپنا، این تحولات نتیجۀ مطالعات و طراحی‌های بخش نفت و گاز برای تقویت نگاه توسعه‌محور و نوآوری‌مدار به صنعت نفت و گاز در مپنا است.

ترکیبی از خِرد، نوآوری و فناوری

تحولاتی که در نظر گرفته شده در نام شرکت هم نمایان است. نام این شرکت از «مشاورۀ مدیریت مپنا» به « توسعۀ نوآوری نفت و گاز مپنا»  (MAPNA WIT) که ترکیبی است از خِرد، نوآوری و فناوری (Wisdom, Innovation, Technology) تغییر پیدا کرده‌است.

اشعری دراین‌باره گفت: این شرکت ظرفی است برای ایده‌هایی که طی نزدیک به یک سال در بخش نفت و گاز بر اساس اقتضائات و نیازمندی‌های موجود، تدوین شده‌ است. البته باید تأکید کرد که آنچه تاکنون هستۀ اصلی خدمات‌دهی شرکت مشاورۀ مدیریت بوده‌ است، همچنان به عنوان یکی از ارکان اساسی خدمت‌رسانی آن حفظ خواهد شد و در سبد خدمات شرکت باقی خواهد ماند.

مدیرعامل شرکت توسعۀ نوآوری نفت و گاز مپنا، خلق ارزش با تکیه بر نوآوری و توسعۀ فعالیت‌های نوآورانه در بخش نفت و گاز را مهم‌ترین و کلیدی‌ترین مأموریتی دانست که گروه مپنا و بخش نفت و گاز برای این شرکت قائل‌اند و افزود: نوآوری می‌تواند در ابعاد مختلف نرم‌افزاری و سخت‌افزاری یک اهرم حل مسئله باشد و به جذب فناوری‌ها، ابزار، شیوه‌ها و رویکردهای جدید و کارآمد منجر شود.

او با اشاره به تأمین نیروی مجرب و بادانش در حوزۀ نفت و گاز به عنوان یک چالش جدی تصریح کرد: در نظر داریم به کمک تجربه‌های جدید و نوآورانۀ یادگیری در زمینۀ حل مسئلۀ جدی مهارت‌یابی نیروی انسانی در عرصۀ نفت و گاز فعالیت کنیم. این یک چالش مهم صنعت نفت و گاز در شرایط کنونی و در آیندۀ پیشِ رو است.

مدیرعامل شرکت توسعۀ نوآوری نفت و گاز مپنا با تأکید بر اهمیت هوشمندی در قبال تحولات بازار افزود: کسب‌وکار نفت و گاز عرصۀ اعداد و ارقام بزرگ است و از این نظر جذابیت زیادی دارد، اما در عین حال دچار چالش‌ها و نوسانات مهمی نیز است. بازار نفت و گاز امروز به دلیل کاهش فرصت‌ها رقابتی‌تر شده‌ است و در بسیاری از فرصت‌های کاری بخشی از ریسک مالی به عهدۀ مجری گذاشته می‌شود، بنابراین، تحلیل هوشمندانۀ محیط کسب‌وکار در این صنعت ضرورت دارد و می‌خواهیم توانایی رصد روندها، شناسایی فرصت‌ها و تهدیدهای بازار نفت و گاز را افزایش دهیم.

وی سپس با اشاره به ظرفیت‌های شرکت مشاورۀ مدیریت مپنا برای پذیرش این تغییرات گفت: به این نتیجه رسیدیم که این ایده‌ها باید در مرکزی جمع شود که بتواند به همۀ شرکت‌های زیرمجموعۀ بخش نفت و گاز خدمات ارائه کند. شاید یکی از مهم‌ترین آثار فوری این تغییر ساختاری، تأمین مجموعه‌ای از نیازمندی‌های بخش نفت و گاز است که تاکنون در مقیاس محدود در حاشیۀ کارهای عملیاتی انجام می‌شد.

اشعری در پایان گفت: در کوتاه‌مدت، انتظار این است که تأسیس شرکت توسعۀ نوآوری نفت و گاز مپنا، دسترسی شرکت‌های بخش نفت و گاز به خدمات مؤثر نوآورانه را سریع‌تر و به‌صرفه‌تر کند. در میان‌مدت نیز انتظار می‌رود فعالیت این شرکت، سرعت انطباق مپنا با تحولات حوزۀ نفت و گاز را افزایش دهد، دانش انباشتۀ ارزشمندی در سازمان ایجاد کند و در شاخص‌های کمّی و سنجش‌پذیر بخش نفت و گاز (مانند جریان درآمد، سودآوری و هزینۀ تمام‌شده) اثر ملموس و پایدار به جا بگذارد.

به اشتراک گذاری:
پیمایش به بالا