جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
گروه مپنا

صنعت هوایی در گروه مپنا

گروه مپنا با آگاهی کامل از چالش‌ها و کمبودهای حوزه تامین، ساخت و تعمیر در صنعت هوایی به این عرصه وارد شده است. در این راه اعتماد و اطمینانی که از ظرفیت‌های دانشی، زیرساختی و توانمندی متخصصان داخلی در گروه مپنا وجود دارد و همچنین تکیه بر تجربه‌های ارزشمند در زمینه ساخت توربین‌های گازی، موجب شد شروع و ادامه این مسیر با خودباوری همراه شود.

صنعت هوایی گروه مپنا با ماموریت طراحی، ساخت، تعمیر و آزمون موتور و قطعات و اجاره موتورهای هوایی ضمن اخذ گواهینامه‌های Part-21 و Part-145 از سازمان هواپیمایی کشوری مطابق با استانداردهای بین المللی و با استفاده از نیروی انسانی متخصص داخلی و تکنولوژی‌های به‌روز و کارآمد دنیا در راستای افزایش توان و ظرفیت ناوگان هوایی کشور تأسیس شده است.

صنعت هوایی در گروه مپنا

خدمات و محصولات

فعالیت‌های صنعت هوایی گروه مپنا در دو حوزه نگهداری و تعمیرات موتورهای هوایی، و طراحی و ساخت قطعات و ابزارهای مورد نیاز متمرکز شده است. خدمات ارائه شده در حوزه نگهداری و تعمیرات شامل نگهداری، تعمیر و بازسازی اساسی موتور، تعمیر قطعات، ایجاد سلول تست و آزمایشگاه‌های مربوطه و اجاره موتور است. گروه مپنا دارای توانمندی در طراحی و ساخت قطعات و ابزارهای مرتبط در صنعت هوایی و فرودگاهی نیز است.

نگهداری و تعمیرات

طراحی و ساخت

صنعت هوایی در گروه مپنا

راه‌حل‌ها

با توجه به شرایط خاص صنایع هوایی، اولین قدم در این مسیر پیچیده و پرمخاطره، تعریف پروژهایی بود که بتواند ماموریت تعیین شده را به خوبی محقق سازد و مقدمات اولیه برای خودکفایی کشور در صنعت هوایی و کاهش هزینه‌ها در حوزه بازسازی و تقویت ناوگان را ایجاد کند. از این رو، موارد زیر در راستای اجرای طرح اصلی تعریف شده و در حال اجرا هستند:

اخذ مجوزهای استاندارد هوایی

با توجه به الزامات قوانین هوایی، گروه مپنا نسبت به اخذ گواهینامه‌ها و صلاحیت‌های لازم از مراجع ذی صلاح اقدام کرده و موفق به اخذ گواهینامه‌های زیر شده است:

  • گواهینامه تایید سازمان تعمیرات Part 145
  • گواهینامه تعمیرات موتور و تعمیرات انواع قطعات موتور هوایی
  • تاییدیه سازمان طراحی Part 21
  • تاییدیه هندبوک سازمان طراحی
تعمیرات موتور و انواع قطعات هواپیماهای مسافربری

در مرکز MRO، ظرفیت تعمیرات انواع موتور هواپیمای مسافربری، و تعمیر بیش از 1000 نوع قطعه موتور هوایی ایجاد شده است.

خدمات تست موتور در سامانه آزمون سیار موتور هوایی

با این بستر آزمون، امکان آزمون موتور در انواع شرایط جوی در نقاط مختلف کشور فراهم شده است.

خدمات مهندسی
  • خدمات مهندسی طراحی و مهندسی موتور و قطعات موتور هوایی
  • طراحی و ساخت انواع تجهیزات جانبی مکانیکی و الکتریکی موتور
  • طراحی و ساخت سیستم‌های اویونیک
  • طراحی تعمیرات قطعات موتور
  • خدمات آزمون موتور، ماژول و قطعه
صنعت هوایی در گروه مپنا

سرمایه‌گذاری‌ها​

گروه مپنا در راستای ماموریت خود، موارد زیر را در دست اجرا دارد:

ایجاد زنجیره فنی دانش پایه در سطح دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های دانش بنیان

گروه مپنا ضمن ایجاد دفتر طراحی در راستای بهره‌گیری از دانش و نبوغ متخصصان و نخبگان کشور جهت پیشبرد اهداف و ماموریت خود، با تعریف پروژه‌های تحقیقاتی به دانشگاه‌ها و پژوهشگران مراکز تحصیلات عالی، بهره‌گیری از ظرفیت این زنجیره‌های ارزشمند را در دستور کار دارد. همچنین با گسترش همکاری و توسعه هم‌افزایی با شرکت‌های دانش بنیان، از این ظرفیت نهفته دانشی کشور نیز بهره می‌گیرد.

ایجاد زنجیره تامین و ساخت قطعات موتورهای هوایی

با توجه به نیاز صنعت هوایی کشور به نوسازی ناوگان و همچنین ایمن‌سازی و افزایش طول عمر تجهیزات، گروه مپنا با تکیه بر دانش و صلاحیت‌های اخذ شده خود، نسبت به تأمین قطعات و تجهیزات هواپیماهای مسافربری بخصوص در موضوع موتورهای هوایی اقدام کرده و خطوط هوایی و مراکز تعمیراتی کشور را با قطعات و تجهیزات با کیفیت تأمین می‌نماید. گروه مپنا با تکیه بر مجوزهای اخذ شده در حوزه طراحی و ساخت قطعات موتورهای هواپیماهای مسافربری و تجهیزات جانبی و با هدف تداوم پروازی ناوگان هوایی کشور، در زمینه ساخت قطعات ورود نموده و بستر ساخت این محصولات پیچیده و تکنولوژیک را در کشور فراهم نموده است.

ایجاد مرکز مجهز تعمیرات تمامی موتورها و قطعات هوایی

پیچیدگی طراحی موتورهای هوایی به گونه‌ای است که تأمین مواد اولیه برای جایگزینی و یا تعمیر قطعات از کار افتاده، هزینه‌های قابل‌توجهی برای شرکت‌های هواپیمایی دارد. بنابراین، تعمیر، نگهداری و اورهال این موتورها به یکی از مولفه‌های مهم در صنعت هوایی بدل شده است. از این رو، شرکت مپنا با استفاده از دانش و توانمندی داخلی و همچنین تجربه‌های ارزشمند موجود و در راستای اهداف و ماموریت‌های تعریف شده و با هدف زنده نگه داشتن ناوگان هوایی کشور و کاهش هزینه‌ها در این صنعت، اقدام به راه‌اندازی کارگاه‌های تعمیر انواع موتورها، قطعات و همچنین آزمون موتورهای هوایی نموده است. 

مرکز تعمیرات موتور هوایی با امکان تعمیر بیش از 1000 قطعه از موتور هواپیماهای مسافربری
سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت هوایی
ایجاد سلول تست، بستر آزمون زمینی و پروازی موتورهای هوایی​

از زیرساخت‌های اساسی در زمینه طراحی و ارتقاء موتورهای هوایی، انواع مختلفی از مراکز آزمون و بسترهای آزمون اعم از زمینی و پروازی است. گروه مپنا، جهت دستیابی به امکان آزمون انواع موتور در شرایط مختلف اقدام به تعریف پروژه‌های متعدد آزمون موتور و تجهیزات جانبی موتورهای هوایی کرده است. نمونه این پروژه‌ها شامل موارد زیر است:

سامانه آزمون سیار موتور هوایی

با تلاش شبانه روزی پرسنل صنعت هوایی گروه مپنا، فاز اول پروژه آزمون و راه‌اندازی موتور هواپیما بر روی استند طراحی شده ساخت داخل با موفقیت انجام شد. هدف اصلی این سامانه، راه‌اندازی اولیه موتورهای هواپیما بعد از ساخت یا تعمیر و انجام برخی از آزمون‌هایی است که نیاز به فضای باز دارد. آزمون انجام شده گام بسیار مهمی در دستیابی به امکان آزمون کلیه موتوهایی هواپیماهای مختلف در کشور است. سامانه تامین سوخت و کنترل این پروژه در داخل کشور و به همت کارشناسان نخبه گروه مپنا طراحی و ساخته شده و به صورت موفقیت آمیز به بهره‌برداری رسیده است. از مهمترین ویژگی‌های سامانه آزمون سیار موتور هوایی، قابلیت جابجایی کلیه تجهیزات آن بر روی تریلی است. گروه مپنا در یازدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی هوایی کیش ضمن ارائه و معرفی ظرفیت‌های خود در صنعت هوایی، از سامانه آزمون سیار موتور هوایی رونمایی کرد و یک موتور هواپیمای مسافربری در این سامانه به صورت زنده تست شد. به این ترتیب به راحتی شرایط انجام آزمون موتورهای مختلف هواپیماها در هر منطقه‌ای و با توجه به شرایط محیطی فراهم شده است.

سامانه سیار آزمون فضای باز موتور هوایی در نمایشگاه هوایی کیش - آذر 1401
سلول تست موتور

براساس استانداردهای هوایی، لازم است که هر موتور قبل از نصب بر روی هوپیما در سلول تست تحت آزمایش دقیق قرار گیرد و پس از اطمینان از صحت آزمون مطابق با الزامات سازنده و استانداردهای ذیربط برروی هواپیما نصب شود. در این پروژه مهندسی، تأمین، ساخت و نصب و راه‌اندازی سلول تست جهت برآورده نمودن الزامات آزمون موتورهای تجاری در برنامه قرار گرفته است.

سلول تست موتور

تماس با مپنا

در صورتی که به اطلاعات بیشتری درباره گروه مپنا نیاز دارید، و یا برای شرکت یا سازمان خود نیازمند راه‌حل یا محصولی هستید، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

پیمایش به بالا