جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه

مشخصات پروژه

 

نام پروژه

نیروگاه گازی ارومیه

قرارداد

EPC

مکان

جاده ارومیه – مهاباد، استان آذربایجان غربی

مشتری

شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی

نوع

مهندسی و ساخت

ظرفیت (مگاوات)

1425 مگاوات

واحد

۴ × ۱۵۷٫۵ + 3 × 160

وضعیت

بهره برداری شده

نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه شامل 6 واحد گازی به ظرفیت ۱۵۷٫۵ مگاوات و 3 واحد بخار به ظرفیت 160 مگاوات است که در ساخت آن از توربین‌های گازی V94.2 استفاده شده است. کلیه واحدهای گازی این نیروگاه وارد مدار شده است.
این نیروگاه در کیلومتر ۳۰ جاده ارومیه به مهاباد جای گرفته و کارفرمای پروژه شرکت مادرتخصصی تولید برق حرارتی ایران، مشاور آن قدس نیرو و شرکت توسعه یک و دو مپنا پیمانکار اصلی نیروگاه ارومیه است.
ظرفیت پست این نیروگاه ۲۳۰ کیلووات است که مهندسی، تامین و احداث آن در محدوده کاری کارفرمای پروژه قرار دارد.
سوخت مورد نیاز نیروگاه ارومیه، شامل گاز و گازوئیل است که گاز به عنوان سوخت اصلی و گازوئیل نقش جایگزین را خواهد داشت. عملیات ساخت نیروگاه ارومیه در دو مرحله به انجام رسیده است. در فاز اول کار دو واحد گازی این نیروگاه ساخته و به بهره‌برداری رسید و در فاز دوم دو واحد گازی دیگر به عنوان طرح توسعه به این نیروگاه اضافه شد.

عملیات فاز اول ساخت نیروگاه ارومیه در تاریخ ۱۲ آبان سال ۸۳ شروع شد و دو واحد این فاز در سال ۱۳۸۵ وارد مدار شد. همچنین عملیات اجرایی فاز توسعه نیروگاه گازی ارومیه نیز از سال ۸۷ شروع شد و دو واحد این فاز نیز سال ۱۳۸۹ وارد مدار شد. دو فاز دیگر نیز تا پایان دهه هشتاد وارد مدار شد.
به منظور افزایش بهره‌وری این نیروگاه، راه‌اندازی بخش بخار این نیروگاه نیز در دستور کار قرار گرفته است. دو واحد بخار در سال‌های 99 و 1400 وارد مدار شده و واحد سوم در دست راه‌اندازی است.

پیمایش به بالا