جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

رونمایی از «شتاب»، اولین اتوبوس برقی ساخت داخل

دنیایی را تصور کنید که در آن خودروها و اتوبوس‌ها و قطارهای برقی جای وسایل نقلیه امروزی را گرفته است، آلودگی هوای شهرها کاهش پیدا کرده است و انسان‌ها و موجودات دیگر در آسایش بیشتری در جوار هم زندگی می‌کنند. درضمن نگرانی پایان‌پذیری سوخت‌های فسیلی جایش را به آرامش خیال استفاده از سوخت‌های تجدیدپذیر و انرژی برق داده است.

گروه مپنا همواره دغدغه کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی را داشته است. ساخت و بهره‌برداری از اتوبوس برقی توسط شرکت تولید اتوبوس برقی «شتاب» با مشارکت گروه مپنا و گروه تولیدی و صنعتی عقاب افشان یکی از پروژه‌های مپنا در این راستا است که با رونمایی از اتوبوس برقی مشهد به ثمر نشسته است.

از ویژگی‌های منحصربفرد این اتوبوس بکارگیری بستر مهندسی مدیریت چرخه عمر محصول (PLM) است که امکان مهندسی همزمان برای چندین شرکت در تمام فرایندهای فنی از طراحی، تولید و کنترل پروژه گرفته تا مهندسی، ساخت و طراحی جزئی را فراهم می‌کند. این اتوبوس قابلیت‌هایی همچون هوشمندی، ارتباط با مرکز داده، بازگشت انرژی، قابلیت شارژ سریع، سامانه نمایشگر پیشرفته و سامانه خنک‌کاری طراحی شده بر اساس اقلیم ایران را دارا است.

بومی‌سازی تولید اتوبوس برقی توسط مپنا و عقاب‌افشان پیشرفت بزرگی برای صنعت کشور محسوب می‌شود. گروه مپنا در چشم‌اندازی روشن، برای صادرات این محصول و توسعه زیرساخت‌های برقی‌سازی در منطقه در آینده برنامه‌ریزی کرده است.

پیمایش به بالا