جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
صنعت آب در مپنا​

راه حل‌ها

راه حل‌ها

در حال حاضر محدودیت منابع آبی و بحران آب در کشور بر کسی پوشیده نیست. از نشانه‌های این وضعیت، مشکلات در تامین آب شرب و کشاورزی و صنعت، خشک شدن دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و تالاب‌ها، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی، فرونشست زمین، تخریب کیفیت آب، فرسایش خاک، بیابان‌زایی و طوفان‌های گرد و غبار بیشتر است که همگی نشانه‌های تنش آبی شدید در ایران هستند. راهکارهای مقابله با تنش آب، به دو دسته راهکارهای کوتاه‌مدت و بلندمدت تقسیم می‌شوند. راهکارهای کوتاه‌‌مدت عمدتاً بر مدیریت عرضه استوار بوده و راهکارهای بلندمدت مبتنی بر مدیریت تقاضا و سیاست‌گذاری کلان بخش آب هستند.  در این راستا به‌کارگیری راهکارهای زیر مورد توجه است:

توسعه نمک‌زدایی از منابع آب‌های شور و لب شور

با توجه به دسترسی کشور به آب‌های آزاد در نوار ساحلی جنوب کشور به‌عنوان یکی از منابع آب نامتعارف، استفاده از فناوری‌های نمک‌زدایی با در نظر گرفتن آمایش سرزمین به عنوان یکی از راه‌حل‌های مهم جهت تامین کمبود آب شرب و صنایع، ضروری به نظر می‌رسد. تجمیع نیاز آبی صنایع و مشارکت آن‌ها در طرح‌های نمک‌زدایی و ایجاد زیرساخت‌های لازم از جمله شبکه خطوط انتقال آب و تأمین برق مورد نیاز تاسیسات آبگیری، نمک‌زدایی و ایحاد ایستگاه‌های پمپاژ اجتناب‌ناپذیرند.
در همین راستا شرکت گروه مپنا که سابقه طولانی و درخشانی در سرمایه‌گذاری در زمینه نیروگاه‌ها و سایر حوزه‌های مرتبط با فعالیت‌های گروه دارد، آماده سرمایه‌گذاری در قالب قراردادهای ساخت-تملیک- بهره‌برداری (BOO) و ساخت تملیک انتقال (BOT) در صنعت آب و فاضلاب کشور است.  در نتیجه این رویکرد «بخش پروژه‌های سرمایه‌گذاری مپنا» که متولی سرمایه‌گذاری در گروه مپنا است، پروژه‌های متعددی را با سرمایه‌گذاری مستقیم به انجام رسانده و یا در دست انجام دارد. در دستیابی به این مهم، توجه به بومی‌سازی فناوری‌های به‌روز دنیا در اولویت شرکت گروه مپنا قرار دارد.
با توجه به ظرفیت‌های ایجاد شده در شرکت‌های زیر‌مجموعه گروه مپنا در قالب کارخانجات ساخت تجهیزات اصلی، شرکت‌های فعال در حوزه‌های سرمایه‌گذاری، طراحی و مهندسی،  توسعه و احداث و بهره‌برداری امکان اجرای کامل یک پروژه از سرمایه‌گذاری، طراحی و مهندسی، تامین، ساخت تجهیزات اصلی، نصب و راه‌اندازی و بهره‌برداری توسط گروه مپنا فراهم شده است. به این شکل در پروژه‌هایی که با سرمایه‌گذاری گروه مپنا شروع به کار می‌کنند، یکی از شرکت‌های زیر مجموعه این گروه پیمانکار کلید در دست پروژه است و تجهیزات اصلی نیز توسط کارخانجات گروه تامین می‌شوند.

تصفیه پساب های شهری و صنعتی و بازچرخانی آن

پساب‌های بهداشتی و صنعتی که به عنوان یکی دیگر از منابع  مهم آب غیرمتعارف شناخته می‌شود، بعد از تصفیه شدن، جهت مصارف کشاورزی و صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. واگذاری و پیش‌فروش پساب به سرمایه‌گذار بخش خصوصی به عنوان روش‌های تامین مالی در توسعه شبکه تصفیه فاضلاب و توسعه طرح‌های تصفیه تکمیلی پساب جهت بازچرخانی از راه‌حل‌های ارایه شده در این حوزه هستند. اهمیت این راهکار به‌ویژه در نواحی مرکزی که با وجود محدودیت و مشکلات منابع آبی، با تمرکز صنایع آب بر مواجه هستند روشن می‌شود.

بهینه‌سازی و افزایش شاخص بهره‌وری در مصارف آب کشاورزی، صنعت و شرب

با نگاهی به آمار جهانی مشخص می‌شود که شاخص بهره‌وری آب که به صورت میزان تولید ناخالص داخلی به ازای هر متر مکعب آب برداشتی تعریف شده است، در ایران در مقایسه با کشورهای توسعه‌یافته و کشورهای در حال توسعه بسیار کمتر است. بنابراین توجه به این مهم در مصارف کشاورزی و صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از موانع اصلی در افزایش شاخص بهره‌وری آب در کشور، واقعی نبودن قیمت آب برای مصرف‌کنندگان مختلف است. بهینه‌سازی مصرف، بازیافت و بازچرخانی پساب‌ها، استفاده از فناوری‌های به‌روز، از روش‌های موثر در افزایش این شاخص در صنایع و کشاورزی محسوب می‌شود. در این راستا شرکت مپنا به عنوان بزرگترین شرکت فعال در حوزه برق و نیروگاه‌های حرارتی در کشور، طرح‌های استفاده از فناوری‌های به‌روز در تصفیه خانه‌های آب نیروگاه‌های حرارتی، طرح بازیافت آب بلوداون بویلرها و طرح‌های تامین آب خام نیروگاه‌های با تصفیه تکمیلی پساب را در اولویت خود قرار داده است که همگی منجر به کاهش قابل‌توجه در میزان آب مصرفی نیروگاه‌ها و افزایش شاخص بهره‌وری آب در صنعت نیروگاهی شده است.

هم‌بست آب- انرژی- غذا و محیط زیست

آب، انرژی و غذا هسته اصلی نیازهای بشر است. یک چرخه تعامل متقابل میان این منابع وجود دارد؛ به گونه‌ای که برای تولید غذا به منابع آب و انرژی، برای تولید انرژی به آب و برای دسترسی به آب به انرژی نیاز است. درضمن می‌توان از غذا برای تولید انرژی استفاده کرد. از سوی دیگر فرایندهای مدیریت تامین هر یک این منابع بر محیط زیست تاثیر می‌گذارد؛ بنابراین جهت دستیابی به توسعه پایدار، در نظر گرفتن اثر متقابل هر یک از این مولفه‌ها بر یکدیگر و حفظ تعادل و توازن آن‌ها در تصمیم‌گیری‌های کلان کشور در قالب هم‌بست آب- انرژی- غذا- محیط زیست ضروری است.

مشارکت در طرح های بزرگ ملی در زمینه شیرین سازی و انتقال آب دریا

با توجه به محدویت منابع آب در کشور و  توزیع نابرابر آن از یک سو و دسترسی به منابع آب دریا در سواحل جنوبی و شمالی کشور از سوی دیگر، اجرای طرح‌های شیرین‌سازی و  انتقال آب دریا به نواحی شرقی و فلات مرکزی کشور راه حلی منطقی به نظر می‌رسد. شرکت گروه مپنا در صورت برطرف شدن موانع سرمایه‌گذاری در این طرح ها، آمادگی مشارکت در سرمایه گذاری، طراحی و مهندسی، تأمین، ساخت تجهیزات اصلی، نصب و راه اندازی و بهره برداری به ویژه در بخش آب‌شیرین‌کن و نیروگاه جهت تامین برق تاسیسات آبگیری، نمک‌زدایی و تأسیسات انتقال آب را دارد.

تماس با مپنا

در صورتی که به اطلاعات بیشتری درباره گروه مپنا نیاز دارید، و یا برای شرکت یا سازمان خود نیازمند راه‌حل یا محصولی هستید، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

پیمایش به بالا