جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

رئیس‌جمهوری غنا به بازدید مپنا می‌آید

برای نخستین‌بار در دو دهۀ گذشته، عالی‌ترین مقام یک کشور خارجی به بازدید از یک مجموعۀ صنعتی و تولیدی ایرانی می‌آید. رئیس‌جمهوری غنا که در صدر هیأتی عالی‌رتبه به ایران سفر کرده است، ظهر فردا به بازدیدِ دو کارخانۀ گروه مپنا در حاشیۀ پایتخت ایران می‌آید.

برای نخستین‌بار در دو دهۀ گذشته، عالی‌ترین مقام یک کشور خارجی به بازدید از یک مجموعۀ صنعتی و تولیدی ایرانی می‌آید. رئیس‌جمهوری غنا که در صدر هیأتی عالی‌رتبه به ایران سفر کرده است، ظهر فردا به بازدیدِ دو کارخانۀ گروه مپنا در حاشیۀ پایتخت ایران می‌آید.
“جان درامانی ماهاما” رئیس‌جمهوری غنا که با دعوت همتای ایرانی خود، حسن روحانی، شامگاه شنبه ۲۴ بهمن وارد تهران شده است، با همراهی وزرای خارجه، نفت و انرژی، اقتصاد، کشاورزی،‌ توسعه‌ و‌ منابع طبیعی غنا دو روز کاری فشرده را در ایران سپری خواهد کرد که نیمی از یک روز کاری به بازدید از کارخانجات مپنا اختصاص خواهد داشت.
رئیس‌جمهوری غنا که برای نخستین‌بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ایران سفر کرده است، نخستین رئیس‌جمهوری یک کشور خارجی است که به بازدید از کارخانجات گروه مپنا می‌آید. او همچنین نخستین مقام عالی‌رتبۀ افریقایی است که پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام و برداشته شدن تحریم‌های مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران به تهران سفر کرده است.
این بازدید به جهات مختلف اهمیت ویژه‌ای دارد و نقش دولت‌ها در توسعۀ مناسبات صنعتی فراملی و ساختِ ظرفیت‌های همکاری متقابل در پهنۀ بین‌الملل را عیان می‌سازد. بنا به گفتۀ رئیس ادارۀ غرب آفریقای وزارت امور خارجه، این مقام عالی‌رتبۀ غنایی برای بازدید از تاسیسات نیروگاهی ایران و آشنایی با توانمندی‌های صنعتی ایران در حوزۀ انرژی ابراز علاقه کرده و بر این اساس، بازدید از کارخانجات گروه مپنا در دستورکاری وی و هیأت همراه قرار گرفته است.
انتظار می‌رود که این سفر در گشایش فصل تازه‌ای از مناسبات تجاری و اقتصادی ایران با غنا و دیگر کشورهای افریقایی سهم شایانی داشته باشد. تهیه اسنادی در زمینۀ همکاری در حوزه‌های نفت و نیرو، انرژی‌های تجدیدپذیر و توسعۀ همکاری‌های میان بخش‌های خصوصی و دولتی دو کشور مورد توجه جدی مقامات عالی‌رتبۀ ایرانی و غنایی قرار دارد.
غنا که از بنیانگذاران جنبش عدم تعهد محسوب می‌شود، کشوری مهم در غرب قاره افریقاست. ارتقای روابط میان ایران با کشورهای موثر در قاره سیاه، از مهم‌ترین اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در دوران پساتحریم اعلام شده است و روشن است که نقش بنگاه‌های معظمی مانند مپنا در توسعۀ همکاری‌های متقابل و تسهیل مناسبات اقتصادی بین‌المللی، نقش برجسته و قابل اتکایی است.

به اشتراک گذاری:
پیمایش به بالا