جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

سنکرون دومین واحد گازی نیروگاه کلاس F هنگام بندرعباس

دومین واحد گازی پروژه نیروگاه کلاس هنگام بندرعباس با تلاش‌های مهندسان و کارکنان شرکت احداث و توسعه پروژه‌های ویژه مپنا و پیمانکاران پروژه، ساعت 20:27 روز شنبه ششم شهریور 1400 با موفقیت سنکرون و به شبکه سراسری برق متصل شد.

دومین واحد گازی پروژه نیروگاه کلاس هنگام بندرعباس با تلاش‌های مهندسان و کارکنان شرکت احداث و توسعه پروژه‌های ویژه مپنا و پیمانکاران پروژه، ساعت 20:27 روز شنبه ششم شهریور 1400 با موفقیت سنکرون و به شبکه سراسری برق متصل شد.
 پروژه نیروگاه سیکل‌ترکیبی هنگام به‌عنوان نخستین ساختگاه از مجموعه تفاهم‎نامه احداث نیروگاه‎های کلاسF ، شامل دو واحد گازی از نوع توربین‌های کلاسF ، به ظرفیت اسمی 307 مگاوات، به همراه یک واحد بخار به ظرفیت اسمی 292 مگاوات و در مجموع به میزان 906 مگاوات و با میزان بهره‌وری 58 درصد در حالت سیکل‌ترکیبی به همراه سیستم خنک‌کن یک‌بارگذر (Once Through) به­صورت EPCF است. 
کسب دانش و بومی‌سازی نصب و راه‌اندازی واحدهای کلاس F در گروه مپنا، بیشینه استفاده از توانِ متخصصان داخلی و کمینه‌سازی میزان نظارت شرکت‌های خارجی بر عملیات اجرایی، ارائه و اجرای طرح توسعه پست نیروگاه موجود جهت جلوگیری از تاخیر راه‌اندازی واحد نخست با پست GIS و نیز عدم توقف روند اجرایی پروژه در شرایط همه­گیری ویروس کرونا با به‌کارگیری و نظارت بر شیوه‌نامه‌های ایمنی و بهداشتی از دستاوردهای مهم این پروژه است. 
قرارداد احداث نیروگاه­‌های کلاس F در قالب 8 ساختگاه، در دو مرحله و در مجموع به میزان 5000 مگاوات از طرف شرکت مادرتخصصی نیروی برق حرارتی، آبان ماه 1396 به گروه مپنا سپرده شد.
چهار پروژه دارای اولویتِ مرحله نخست قرارداد، شامل هنگام (بندرعباس)، دوکوهه (اندیمشک)، سهند (تبریز) و ویس (اهواز) از طرف گروه مپنا به شرکت احداث و توسعه پروژه‌های ویژه مپنا (توسعه 3) واگذار شد که عملیات اجرایی آن‌ها در حال انجام است. 
در راستای بهبود میزان بهره‌وری نیروگاه‌های حرارتی و توسعه صنعت برق کشور، گروه مپنا قرارداد انتقال دانش فنی ساخت توربین و ژنراتورهای کلاس Fکه نسبت به نوع پیشین خود از بهره‌وری بالاتری برخوردارند را به امضاء رساند. به‌کارگیری توربین و ژنراتورهای کلاس F صرف‌نظر از بهره‌وری بالا، از آلایندگی کمتری برخوردار است که در راستای اهداف توسعه پایدار و عهدنامه‌های بین‌المللی، به‌ویژه  توافق‌نامه پاریس بوده و سازگاری بیشتری با محیط‌زیست دارد. هم­چنین، این انتقال دانش فنی بر بهبود اشتغال­زایی در کارخانه‌ها موثر بوده و توان صنعت برق کشور را در شرایط تحریم افزایش خواهد داد.
 

به اشتراک گذاری:
پیمایش به بالا