جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

افتتاح واحد اول نیروگاه سیکل ترکیبی سبزوار؛ بهره‌مندی ۷۹۰هزار خانوار از ظرفیت تولید این نیروگاه

واحد اول گازی نیروگاه سیکل ترکیبی سبزوار با ظرفیت ۱۸۳ مگاوات به صورت ویدیو کنفرانس توسط محمد مخبر، سرپرست ریاست جمهوری و علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو به بهره برداری رسید.

این نیروگاه که به همت متخصصان گروه مپنا به بهره برداری رسید، برخوردار از دو توربین گازی MAP2B  (هر یک به ظرفیت 183 مگاوات) و یک توربین بخار سه فشاره به ظرفیت 180 مگاوات به همراه پست 400 کیلوولت است.

احداث نیروگاه سیکل‌ترکیبی سبزوار به ظرفیت نامی ۵۴۶ مگاوات در راستای توسعه تولید برق در شمال ‌شرق کشور و پاسخگویی به رشد مصرف در استان خراسان ‌رضوی در دستور کار قرار گرفت و عملیات اجرای آن به شرکت احداث و توسعه نیروگاه‌های سیکل ترکیبی مپنا (توسعه یک) ابلاغ شد.

با احتساب افتتاح دومین واحد گازی راشد تربت حیدریه و واحد اول نیروگاه گازی سبزوار و با در نظر گرفتن الگوی مصرف 300 کیلو وات برای مشترکین عادی، بیش از 790 هزار خانوار از ظرفیت تولید این نیروگاه بهره‌مند می‌شوند.

شایان ذکر است واحد گازی این نیروگاه در اسفند ماه 1402 با شبکه سراسری برق سنکرون شد. این واحد گازی در تاریخ هفتم خرداد 1403 تنها 26 روز پس از اتمام عملیات تریال ران که یک رکورد در 15 سال اخیر محسوب می‌شود، تحویل موقت (PAC) و صورتجلسه آن توسط کارفرمای پروژه به شرکت توسعه یک ابلاغ شد.

نیروگاه سیکل ترکیبی سبزوار در زمینی به مساحت ۴۲ هکتار و در کیلومتر ۲۳ جاده سبزوار- شاهرود، در حومه شهرستان سبزوار واقع شده است. کارفرمای این پروژه شرکت افق توسعه انرژی خلیج فارس و مشاور آن شرکت مشانیر است. ​

به اشتراک گذاری:
پیمایش به بالا