جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نخستین جایگاه شارژ خودرو و موتورسیکلت برقی در ایران افتتاح شد

نخستین جايگاه تأمین توان خودرو و موتورسيکلت برقی در ايران، توسط گروه مپنا در برج ميلاد تهران در زمينی به مساحت بيش از 700 متر مربع، عصر روز چهارشنبه اول خرداد 98 افتتاح شد.

نخستین جایگاه تأمین توان خودرو و موتورسیکلت برقی در ایران، توسط گروه مپنا در برج میلاد تهران در زمینی به مساحت بیش از 700 متر مربع، عصر روز چهارشنبه اول خرداد 98 افتتاح شد.
در این مراسم “پیروز حناچی” شهردار تهران با تأکید بر ضرورت فراگیر شدن خودروها و موتورسیکلت‌های برقی در راستای کاهش میزان آلاینده‌های زیست محیطی ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی، گفت: شهرداری تهران تلاش می‌کند با حمایت و همکاری با شرکت‌های دانش بنیاین از جمله مپنا، این رویکرد محیط زیستی را اجرایی و تقویت کند.
همکاری با مپنا و دانش‌بنیان‌ها برای بومی‌سازی منبع تغذیه خودروهای برقی 
“پیروز حناچی” در اثنای بازدید از نخستین جایگاه شارژ خودرو و موتورسیکلت‌های برقی کشور در برج میلاد، خاطرنشان کرد: شهرداری تهران با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان مانند مپنا، بومی‌سازی منبع تغذیه خودروها و موتورسیکلت‌های برقی را در دستور کار خود قرار داده است تا تولید این وسایل حمل و نقل در کشور تسریع شده و میزان مصرف سوخت‌های فسیلی و آلاینده‌های حاصل از این شیوه مصرف کاهش یابد.
وی از تردد بیش از یکصد خودرو برقی در حال حاضر در شهر تهران خبر داد و افزود: با افتتاح جایگاه عرضه توان الکتریکی برج میلاد، از این پس موتورسیکلت‌های برقی نیز در تهران می‌توانند وسیله نقلیه خود را شارژ کنند.
حناچی تصریح کرد: شهرداری تهران آمادگی کامل دارد با همکاری شرکت‌ مپنا و دیگر شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی، امور بومی‌سازی و تولید منابع تغذیه و باطری‌های این خودروها و موتورسیکلت‌ها را تسریع کند.
وی بر ضرورت توجه به تولید و راه‌اندازی موتورسیکلت‌های ”کار” برقی در راستای کاهش میزان آلاینده‌های محیط زیستی نیز تأکید کرد.
زیرساخت‌های برقی‌سازی خودروها در کشور ما فراهم است
در ادامه، مدیرعامل گروه مپنا با اشاره به مشکلات زیست محیطی شهرهای بزرگ مانند تهران، برقی سازی در حمل‌ و نقل را از جمله راهکارهای کاهش اثرات مصرف سوخت‌های فسیلی عنوان و خاطرنشان کرد: برقی سازی نیازمند زیرساخت‌های مناسب است تا امکان استفاده از خودروهای برقی فراهم شود. 
“عباس علی‌آبادی” گفت: امروز (چهارشنبه اول خرداد 98)، اولین ایستگاه شارژ خودروهای برقی با استانداردهای مختلف افتتاح شد و امیدواریم به زودی با هماهنگی شهرداری تهران در نقاط دیگر شهر تهران و همچنین در شهرهای دیگر کشور که اعلام آمادگی می‌کنند، این فرایند تکرار شود.
رئیس هیأت‌مدیره و مدیرعامل گروه مپنا، ساخت داخل و بومی بودن را از ویژگی‌های مهم جایگاه تأمین توان برقی گروه مپنا دانست و تصریح کرد: افتتاح نخستین جایگاه در برج میلاد، حاکی از آن است که این فرآیند برای ایجاد زیرساخت‌های مناسب آغاز شده و از نظر تکنیکی کاملا امکان‌پذیر است.
وی با اشاره به ذخایر عظیم گازی در کشور گفت: می‌توانیم گاز طبیعی را در نیروگاه‌ها با سیکل ترکیبی با راندمان بالا به برق تبدیل کنیم و همین برق تولیدی در خودروها برای حمل‌ و نقل مورد استفاده قرار گیرد، در این صورت مصرف سوخت به میزان چشمگیری کاهش خواهد یافت؛ چرا که هزینه شارژ یک خودرو با برق برای طی مسافت یکصد کیلومتر، کمتر از هزار تومان است، در حالی که در صورت مصرف سوخت بنزین برای یکصد کیلومتر، 10 لیتر بنزین مصرف و با بهای کنونی، ده هزار تومان هزینه می‌شود.
دکتر علی‌آبادی، تصریح کرد: گروه مپنا آمادگی دارد تا با خودروسازها و شرکت تاکسیرانی برای ارتقاء سیستم حمل‌ و نقل کشور همکاری کند. چرا که زیرساخت‌های برقی سازی خودروها در کشور ما حتی بالاتر از استانداردهای جهانی فراهم است و 80 هزار مگاوات ظرفیت نصب شده و حدود 20 هزار مگاوات نیروگاه در حال نصب، برای برقی‌سازی خودروها کفایت می‌کند.
دو خط تأمین توان برای خودرو و موتورسیکلت بر اساس استانداردهای بین‌المللی
شایان ذکر است، این جایگاه دارای دو خط تأمین توان برای خودرو و موتورسیکلت است که در خط یک، شارژر سریع و شارژر کند نصب شده و در خط دو نیز شارژر موتور سیکلت قرار دارد. همچنین شارژرها بر اساس استانداردهای بین‌المللی بومی‌سازی و ساخت داخل شده و کنترل و مانیتورینگ برای ارتباطات بالادستی بر اساس پروتکل OCPP صورت می‌گیرد.
در این ایستگاه، شارژر سریع خودرو برقی شامل یک خروجی شارژ AC با توان 43 کیلووات قابل استفاده برای تمام خودروهای برقی استاندارد دنیا و یک خروجی شارژ سریع DC با توان 50 کیلووات تحت پروتکل CHAdeMO قابل استفاده برای خودروهای شرق آسیا شامل خودروهای میتسوبیشی، کیا، نیسان و … است. همچنین این ایستگاه دارای شارژر کند خودرو برقی با توان 4/7 کیلووات است و می‌تواند همه خودروهای برقی استاندارد را تأمین توان نماید. از سویی دیگر، جایگاه شارژ خودروهای برقی احداثی گروه مپنا مجهز به دو شارژر 5/5 کیلوواتی موتورسیکلت برقی است و به سهولت توان شارژ موتور سیکلت‌های برقی را دارد. 
شایان ذکر است، در مراسم افتتاح نخستین جایگاه تأمین توان خودرو و موتورسیکلت برقی در ایران در برج میلاد تهران، شهردار تهران و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران، نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی، معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا)، مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی تهران و جمعی دیگر از مدعوین با همراهی مدیران ارشد گروه مپنا حضور داشتند.

به اشتراک گذاری:
پیمایش به بالا