جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

شرکت تولید برق غرب کارون مپنا

«شرکت تولید برق غرب کارون مپنا» با هدف توسعه، احداث و بهره‌برداری نیروگاه در سال 1391 شروع به کار کرد و وظیفه ساخت و بهره‌برداری از نیروگاه سیکل ترکیبی غرب کارون را برعهده گرفت. قرارداد توسعه و ایجاد و بهره‌برداری این نیروگاه در سال 1392 به امضاء رسید و عملیات اجرایی آن از نیمه دوم سال 1395 آغاز شد. 

«شرکت تولید برق غرب کارون مپنا» با هدف توسعه، احداث و بهره‌برداری نیروگاه در سال 1391 شروع به کار کرد و وظیفه ساخت و بهره‌برداری از نیروگاه سیکل ترکیبی غرب کارون را برعهده گرفت. قرارداد توسعه و ایجاد و بهره‌برداری این نیروگاه در سال 1392 به امضاء رسید و عملیات اجرایی آن از نیمه دوم سال 1395 آغاز شد. طرح احداث این نیروگاه بین شرکت مهندسی و توسعه نفت و گروه مپنا با هدف تبدیل انرژی و خرید تضمینی برق، برای 20 سال به اجرا درمی‌آید.

نیروگاه سیکل ترکیبی غرب کارون با ظرفیت 492 مگاوات، یکی از نیروگاه‌های مهم کشور است و به عنوان نخستین نیروگاه خصوصی گروه مپنا شناخته می‌شود. همچنین نخستین نیروگاه E-Type کشور است که سیکل بخار آن سه فشاره است و این طراحی همراه استفاده از واحدهای گازی ارتقاء یافته MAP2B افزایش راندمان 53 درصدی را برای نیروگاه به همراه دارد.

نیروگاه غرب کارون در منطقه جفیر در 45 کیلومتری جنوب غرب اهواز واقع ‌شده است.

واحدهای اول و دوم گازی این نیروگاه در تابستان سال 1398 سنکرون شده و از اسفند 98 به بهره‌برداری تجاری رسیدند. طبق پیش‌بینی‌ها واحد بخار این نیروگاه در سال 1400 به بهره‌‌‍‌برداری می‌رسد و فعالیت خود را آغاز می‌کند.

نقش نیروگاه سیکل ترکیبی غرب کارون در ثبات پروژه‌های نفتی غیرقابل انکار است و برق مورد نیاز برای چهار میدان نفتی غرب کارون را تامین می‌کند. نکته آنکه کارکرد این نیروگاه محدود به همین فعالیت نیست و در تأمین برق مورد نیاز برای توسعه و بهره‌برداری از میادین نفتی مشترک با کشور عراق نیز تاثیر به‌سزایی دارد.

پیمایش به بالا