جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

شرکت تولید برق پره‌سر مپنا

در راستای توسعه و گسترش پروژه‌های خصوصی نیروگاهی، این شرکت مجری احداث و اجرای نیروگاه پره سر در قالب روش BOT در استان گیلان است.
تلفن :23151941
دورنگار :۲۴۷۱۲۸۱۹
آدرس : تهران – بلوار میرداماد – نبش خیابان نفت جنوبی- پلاک ۲۸۲

“شرکت تولید برق پره‌سر مپنا” با هدف احداث، توسعه و بهره‌برداری از نیروگاه سیکل ترکیبی پره‌سر به ظرفیت 968 مگاوات واقع در استان گیلان تاسیس شد. این شرکت که اواخر مهر 1387با سرمایه‌گذاری به روش ساخت، بهره‌برداری و واگذاری ایجاد شد، هم‌اکنون بهره‌برداری از این نیروگاه را بر عهده دارد. نیروگاه سیکل ترکیبی پره‌سر با استفاده از توانمندی متخصصان داخلی و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در کارخانجات گروه مپنا ساخته شد، به نحوی که سهم ساخت داخل کشور در احداث آن بیش از 93 درصد برآورد می‌شود.
این نیروگاه، نخستین نیروگاه خصوصی سیکل ترکیبی در کشور است که از اسفند 1393 اقدام به تولید و فروش برق ناشی از یک نیروگاه سیکل ترکیبی به روش ساخت، بهره‌برداری و واگذاری موسوم به BOT کرده است. پروژه پره‌سر، اولین تجربۀ مشارکت بخش خصوصی خارجی در صنعت برق محسوب می‌شود. اجرای این پروژه در سال 2000 میلادی (1379 شمسی) از طریق مناقصه بین‌المللی به کنسرسیومی از شرکت‌های فالک ایتالیا، مپنا بین‌الملل وDSD  آلمان واگذار شد.
مدتی بعد و در پی بروز مشکلات متعدد ناشی از صدور تضامین مالی موردنیاز سهامداران خارجی و امتناع آنها از پذیرش شرایط پروژه، وزارت نیرو و وزارت دارایی و امور اقتصادی پیشنهاد کردند که سهام شرکای خارجی به شرکت مپنا بین‌الملل منتقل شود. انتقال سهام شرکای خارجی به گروه مپنا در سال 1385 رخ داد و در پی آن، شرکت مپنا بین‌الملل محوریت اصلی در عملیات اجرایی این پروژه را عهده‌دار شد.
اجرای پروژه سیکل ترکیبی پره‌سر، نخستین تجربۀ اجرای همزمان و یکپارچۀ واحدهای گازی و سیکل ترکیبی در کشور است. پس از سنکرون واحدهای گازی در سال 1390، به دلیل نیاز مبرم شبکه و درخواست شرکت توانیر، بهره‌برداری زودهنگام از واحدهای گازی این نیروگاه از خرداد 1391 آغاز شد، هرچند تاریخ بهره‌برداری تجاری از آن بنا به قرارداد اصلی 12/12/1393 است.
نرخ بهره‌وری نیروگاه سیکل ترکیبی پره‌سر به دلیل شرایط ویژۀ ساختگاه آن از سطح متوسط بهره‌وری نیروگاه‌های کشور بالاتر است. این نیروگاه تنها نیروگاهی است که “سیستم خنک‌کن یک‌بار گذر” موسوم به  Once through در گروه مپنا را دارد. ثبت مکانیسم هوای پاک در نیروگاه سیکل ترکیبی پره‌سر و ایجاد امکان برای فروش کربن نیز از دستاوردهای این نیروگاه است.

پیمایش به بالا