جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

شرکت توسعه ناوگان ریلی مپنا

شرکت توسعه ناوگان ریلی مپنا در سال 1396 تأسیس شد. این شرکت مسئولیت اجرای قرارداد “بازسازی، راه‌اندازی، نگهداری، بهره‌برداری و انتقال مالکیت ۵۰ دستگاه لوکوموتیو آلستوم” را بر عهده دارد.
تلفن :23154054-021
دورنگار :26404416-021
آدرس : خیابان میرداماد جنوبی، نرسیده به خیابان مصدق جنوبی، پلاک 282، ساختمان سما، طبقه چهارم

به دنبال برپایی مناقصۀ “بازسازی، راه‌اندازی، نگهداری، بهره‌برداری و انتقال مالکیت ۵۰ دستگاه لوکوموتیو آلستوم به روش R.O.O” به کارفرمایی شرکت راه‌آهن ج.ا.ایران در دی ماه سال 1395، کنسرسیوم مپنا متشکل از “شرکت گروه مپنا، شرکت تعمیرات و توسعۀ بهره‌برداری ریلی مپنا و شرکت مهندسی و ساخت لوکوموتیو مپنا” در این مناقصه حضور یافت و برنده شد. سپس شرکت توسعه ناوگان ریلی مپنا، به نمایندگی از کنسرسیوم مپنا، مسئولیت اجرای این قرارداد را بر عهده گرفت.

با اجرای این پروژه، تمامی ۵۰ دستگاه لوکوموتیو آلستوم، در مدت ۵ سال بازسازی و آمادۀ بهره‌برداری می‌شود و پس از ۱۰ سال از بهره‌برداری از آنها نیز مالکیت‌شان به گروه مپنا منتقل خواهد شد.

در این راستا، شرکت مهندسی و ساخت لوکوموتیو مپنا، مجری اصلی فرایند بازسازی و راه‌اندازی ۵۰ دستگاه لوکوموتیو آلستوم بوده و شرکت تعمیرات و توسعه بهره‌برداری ریلی مپنا نیز به مدت حداقل ۱۰ سال بهره‌برداری و نگهداری از آنها را عهده‌دار خواهد بود.

با اجرای این پروژه، 50 دستگاه لوکوموتیو دیزل ‌- ‌الکتریک با قدرت ۴۰۰۰ اسب بخار که پیشتر توسط کنسرسیوم دیگری تولید شده بودند، اما به دلیل بروز مشکلات فنی در سال‌های گذشته از مدار عملیاتی خارج بودند، مجددا توسط گروه مپنا بازسازی و راه‌اندازی می‌شود تا به ظرفیت کشش کشور افزوده شوند. 

برخی دستاوردهای شرکت توسعه ناوگان ریلی مپنا

  • ورود به حوزه بازسازی و بازتوانی لوکوموتیو
  • سهیم شدن در بهره‌برداری از مهم‌ترین کریدورهای حمل و نقل ریلی ایران (مسیر ریلی “بندرعباس – بافق – اصفهان” و “بافق – طبس” به عنوان دو مسیر مهم و پر تردد حمل بار از طریق ریل)
پیمایش به بالا