جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
سیستم کنترل و حفاظت بویلر و برنر

این شرح سیستم کنترل اتوماتیک برای بویلر در نیروگاه سیکل ترکیبی است. این سیستم شامل حلقه کنترل زیر جهت حفاظت دیگ‌های بخار می‌باشد.شروع راه‌اندازی بویلر : مانند روشن کردن یا بستن بویلر، بهره‌ برداری و اداره پمپ‌ها، فن‌ها، شیرها و غیره به‌وسیله پانل محلی به‌طور اساسی انجام می‌شود. تنظیم و کنترل مانند کنترل احتراق (جریان سوخت و هوا)، جریان آب تغذیه (کنترل سطح آب درام)، کنترل دمای بخار از داخل اتاق کنترل مرکزی، از روی ترمینال پوینت‌ها انجام می‌شود. سیستم تنظیم و کنترل به‌طور اتوماتیک در بهره‌برداری عادی طوری طراحی شده که عمل کنترل را انجام می‌دهد، به هر حال در شروع راه‌اندازی و زمانی که تولید بخار کم است (در کمترین مقدار) عمل کنترل به‌وسیله متصدی انجام می‌شود.

کنترل احتراق

کنترل احتراق طوری طراحی شده که مقدار جریان سوخت و هوا را برای ثابت نگهداشتن فشار بخار در حد طراحی شده میزان کند. این کنترل شامل کنترل جریان سوخت، کنترل جریان هوا غیر از کنترل اکسیژن از کنترل کننده اصلی بویلر می‌باشد.

کنترل جریان آب تغذیه

سطح آب درام به‌وسیله تنظیم کننده جریان آب تغذیه کنترل می‌شود.

سه عامل اصلی جهت این کنترل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 1. کنترل دمای بخار در دیگ‌های بخار
 2. کنترل دمای بخار سوپرهیت خروجی بویلر
  این کنترل کننده دمای بخار را در مقدار موردنظر نگه می‌دارد. به‌وسیله تنظیم جریان اب اسپری، که محل نصب و تزریق آن بین لوله های ابتدایی (اولیه) و نهایی (ثانویه) سوپرهیت کننده قرار دارد.
 3. کنترل متفرقه
  کنترل فشار بخار پودرکننده سوخت مازوت
  کنترل فشار بخار سوخت نفتا
  کنترل دمای هوای خروجی از هیتر بخاری گرم کننده هوا
  کنترل سطح آب مخزن تخلیه دائم
  تنظیم سرعت توربین دمنده

نگهداری و کنترل شعله

سیستم نگهداری و کنترل شعله جهت اطمینان از بهره برداری و اداره بویلر و مشعل‌ها نصب شده است. نگهداری و کنترل شعله دیگ بخار سیستم نگهداری و کنترل شعله جهت اطمینان از بهره برداری و اداره بویلر و مشعل‌ها نصب شده است. این مجموعه در سیستم DCS پلنت سیکل ترکیبی نیروگاه پیکربندی شده است.

پیمایش به بالا