نیروگاه غرب کارون

مشخصات پروژه

نیروگاه غرب کارون که در منطقه دشت آزادگان، کیلومتر 27 جاده اهواز به خرمشهر قرار دارد، با ظرفیت نامی 520 مگاوات شامل یک بلوک سیکل ترکیبی با استفاده از توربین‌های گازی Map2A (قابل ارتقاء به Map2B ) و سیکل بخار سه فشاره با راندمان بالای 51 درصد و قابل افزایش به 53 درصد و سیستم کنترل MAPCS احداث شده است.
ظرفیت واحدها شامل دو واحد 170 مگاوات توربین گاز و یک 180 مگاوات توربین بخار و سیستم خنک کن ACC و پست 230 کیلو ولت است. کارفرمای پروژه، شرکت تولید برق غرب کارون مپنا و مشاور کارفرما نیز شرکت قدس نیرو است.
قرارداد فروش برق نیروگاه غرب کارون مپنا، برای نخستین بار با سرمایه‌پذیری خارج از حیطه وزارت نیرو (شرکت مهندسی و توسعه نفت – وزارت نفت) به صورت خرید تضمینی، به روش BOO و طول دوره 20 ساله به امضاء رسیده است.
طرح‌های توسعه میدان‌های نفتی غرب کارون، بخشی از مهم‌ترین پروژه‌های ملی کشور به شمار می‌روند. بهره‌برداری از طرح‌های این منطقه، در گرو تأمین برق مطمئن و پایدار است که نیروگاه غرب کارون در برآورده ساختن این هدف، احداث و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.
واحدهای اول و دوم گازی این پروژه در تابستان سال 1398 و واحد بخار آن در تاریخ 6 تیر ماه 1401 سنکرون شده است.

تماس با مپنا

در صورتی که به اطلاعات بیشتری درباره گروه مپنا نیاز دارید، و یا برای شرکت یا سازمان خود نیازمند راه‌حل یا محصولی هستید، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

Scroll to Top