جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
صنعت آب در مپنا​

سرمایه گذاری‌ها

سرمایه گذاری‌ها

با توجه به محدودیت منابع آب در کشور نیاز به توسعه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در صنعت آب و فاضلاب امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. در این راستا شرکت گروه مپنا که سابقه طولانی در سرمایه‌گذاری در زمینه نیروگاه‌ها و سایر حوزه‌های مرتبط با فعالیت‌های گروه دارد، اقدام به سرمایه‌گذاری در قالب قراردادهای ساخت-تملیک- بهره‌برداری (BOO) و ساخت تملیک انتقال ((BOT در صنعت آب و فاضلاب کشور کرده است.
در نتیجه این رویکرد “بخش پروژه‌های سرمایه‌گذاری مپنا” که متولی سرمایه‌گذاری در گروه مپنا است،  پروژه‌های متعددی با سرمایه‌گذاری مستقیم به انجام رسانده و یا در حال احداث دارد. این پروژه‌ها با توجه به اهمیت و نیاز فزاینده به منابع آب در سطح کشور، در راستای منافع همه ساکنان کشور طراحی شده‌اند.

پروژه تولید همزمان برق و آب قشم

گروه مپنا جهت توسعه سرمایه‌گذاری و احداث پروژه‌های تولید همزمان برق و آب در استان هرمزگان، “شرکت تولید آب و برق قشم مپنا” را به ظرفیت ۵۰ مگاوات برق و ۱۸۰۰۰ متر مکعب آب در روز کرده است. این پروژه با سرمایه‌گذاری گروه مپنا به روش قرارداد ساخت، تملیک و بهره‌برداری (B.O.O) در شمال جزیرۀ قشم و در فاصله ۷۵۰ متری از دریا احداث شده و در سال 1393 به بهره‌برداری رسیده است. با راه‌اندازی بخش آب این نیروگاه، برای نخستین ‌بار مردم روستاهای قشم که حدود 70 درصد از جمعیت این جزیره را تشکیل می‌دهند، به آب شرب دسترسی یافته‌اند. تجهیزات اصلی به‌کار رفته در این پروژه مانند توربین گاز، ژنراتور، بویلر بازیاب، آب‌شیرین‌کن و … همگی از محصولات گروه مپنا بوده در کارخانجات شرکت ساخته شده‌اند. همچنین علاوه بر سرمایه‌گذاری، احداث پروژه به صورت پیمانکاری کلید در دست (EPC) و بهره‌برداری از پروژه نیز توسط شرکت‌های زیر مجموعه گروه مپنا صورت گرفته است.

کارخانه تولید آب شرب در بطریPET مستقر در جزیره قشم

این پروژه با سرمایه‌گذاری مستقیم شرکت مپنا در سال 1398 به بهره‌برداری رسیده است. پروژه مذکور شامل فیلتراسیون و فرآوری آب و افزودن مواد معدنی مورد نیاز به آب آشامیدنی و آماده‌سازی آب خروجی پلنت تولید همزمان آب و برق جهت مصارف آشامیدنی و بسته‌بندی به صورت بطری است. این شرکت آب آشامیدنی را در دو حجم 0.5 و 1.5 لیتری با برند”مانگرو” تولید و در بازار هدف اولیه خود عرضه می‌کند. شرکت «تولید آب و برق قشم مپنا» با راه‌اندازی این خط تولید برای نیروی بومی اشتغال‌زایی کرده و نیاز جزیره را به آب آشامیدنی بسته‌بندی‌شده در ایام تعطیلات و زمان حضور گردشگران تأمین می‌کند.

آب‌شیرین‌کن بوشهر (لیان) به ظرفیت 35000 متر مکعب در روز

این پروژه در سال 1397 پس از شرکت و برنده شدن گروه مپنا در مناقصه سرمایه‌گذاری که توسط شرکت آب و فاضلاب شروع شده و با ظرفیت 35000 مترمکعب در نزدیکی شهر بوشهر آغاز به کار کرده است. ظرفیت آبگیری این پلنت با در نظر گرفتن طرح توسعه برای ظرفیت 150000 متر مکعب در روز در حال احداث بوده و فناوری به‌کار رفته در این پروژه جهت شیرین‌سازی آب، فناوری غشایی (SWRO) است. سرمایه‌گذاری در قالب قرارداد ساخت، تملیک و بهره‌برداری (B.O.O) است و طراحی، تهیه، خرید، اجرا، نصب و راه‌اندازی پلنت آب‌شیرین‌کن  به صورت EPC توسط شرکت‌های زیرمجموعه گروه مپنا در حال تکمیل است.

تصفیه خانه پساب کارخانه ذوب آهن اصفهان

استفاده از پساب‌های بهداشتی و صنعتی جهت مصرف صنایع، به ویژه برای صنایعی که در نواحی مرکزی کشور احداث شده‌اند و دسترسی به آب دریا برای آن‌ها دشوارتر است اهمیت بالایی دارد. در این راستا، شرکت گروه مپنا جهت توسعه سرمایه‌گذاری و احداث پروژه‌های تصفیه پساب، شرکت “توسعه نوین آب مپنا” را در سال 1399 تأسیس کرده است. پروژه تصفیه خانه پساب کارخانه ذوب‌آهن اصفهان با ظرفیت کل ورودی برابر با 850 متر مکعب در ساعت که شامل 550 متر مکعب در ساعت پساب بهداشتی به همراه 300 متر مکعب در ساعت، پساب صنعتی است، پس از شرکت در مناقصه و برنده شدن در قالب قرارداد ساخت تملیک انتقال (BOT)  توسط شرکت مپنا سرمایه‌گذاری شده و در حال احداث است. فعالیت اجرایی این پروژه  از سال 1399 آغاز شده است. علاوه بر سرمایه‌گذاری، اجرای پروژه به صورت EPC نیز توسط شرکت‌های زیرمجموعه گروه مپنا در حال انجام است. از ویژگی‌های این پروژه کیفیت بالای آب تولیدی و ضریب بازیابی بالای این تصفیه خانه است که حدود 90 درصد است.

تصفیه خانه نیروگاه سیکل ترکیبی پرند

“شرکت تولید برق پرند مپنا” که سرمایه‌گذار نیروگاه سیکل ترکیبی پرند است، جهت تامین آب مطمئن نیروگاه سیکل ترکیبی، اقدام به پیش‌خرید پساب تصفیه خانه پرند از شرکت آب و فاضلاب جنوب غربی استان تهران در قالب قرارداد بیع متقابل کرده است. با این اقدام، علاوه بر مشارکت مپنا در طرح تکمیل تاسیسات فاضلاب شهر پرند، آب مورد نیاز نیروگاه پس از تصفیه تکمیلی پساب تامین خواهد شد. در این پروژه، پساب خروجی تصفیه خانه شهر پرند با خط لوله به طول تقریباً 6.5 کیلومتر، به محل نیروگاه منتقل شده و پس از ذخیره‌سازی و تصفیه تکمیلی وارد تصفیه خانه نیروگاه می‌شود. احداث تصفیه خانه تکمیلی پساب در نیروگاه در سال 1398 آغاز شده و هم اکنون در مرحله راه‌اندازی است.

تماس با مپنا

در صورتی که به اطلاعات بیشتری درباره گروه مپنا نیاز دارید، و یا برای شرکت یا سازمان خود نیازمند راه‌حل یا محصولی هستید، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

پیمایش به بالا