جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

امضای دو قرارداد در یک روز؛ تأمین و ساخت پنجاه دستگاه لوکوموتیو دیزل الکتریک مسافری

دو شرکت مپنا و زیمنس در ادامۀ مدرن‌سازی شبکۀ راه‌آهن کشورمان، عصر روز گذشته (دوشنبه، ۱۲ مهر) قرارداد جدید همکاری امضاء کردند. قرارداد دیگری نیز با موضوع تدارک پنجاه دستگاه لوکوموتیو دیزل الکتریک بین گروه مپنا و راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران به امضاء رسید.

دو شرکت مپنا و زیمنس در ادامۀ مدرن‌سازی شبکۀ راه‌آهن کشورمان، عصر روز گذشته (دوشنبه، ۱۲ مهر) قرارداد جدید همکاری امضاء کردند. قرارداد دیگری نیز با موضوع تدارک پنجاه دستگاه لوکوموتیو دیزل الکتریک بین گروه مپنا و راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران به امضاء رسید.

قرارداد “تأمین و ساخت پنجاه دستگاه لوکوموتیو دیزل الکتریک مسافری” بین راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و گروه مپنا، در  مراسمی با حضور “زیگمار گابریل” معاون صدر اعظم آلمان و وزیر اقتصاد آن کشور، “عباس آخوندی” وزیر راه و شهرسازی، “عباس علی‌آبادی” مدیرعامل گروه مپنا، “محسن پورسیدآقایی” مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و “علی ماجدی” سفیر ایران در آلمان در سالن اجتماعات ساختمان وزارت راه و شهرسازی، به امضای “بابک احمدی” معاون امور ناوگان به نمایندگی از راه‌آهن جمهوری اسلامی و “سیدعلی بنی‌هاشمی” به نمایندگی از گروه مپنا رسید.

همچنین الحاقیۀ شمارۀ پنج قرارداد فروش یکصد و پنجاه دستگاه لوکوموتیو مسافری مدل ER24PC به منظور ادامۀ قرارداد پیشین و به منظور تامینِ پنجاه دستگاه لوکوموتیو جدید همراه با فاینانس بانک‌های آلمانی توسط “ماتیاس هرمن کخ” به نمایندگی از شرکت زیمنس و مهندس سیدعلی بنی‌هاشمی به نمایندگی از گروه مپنا به امضاء رسید.

براساس مفاد این قرارداد، شرکت زیمنس نسبت به تأمین تجهیزات مورد نیاز اقدام خواهد کرد و پنجاه دستگاه لوکوموتیو دیزل الکتریک مسافری مدل ایران سفیر طی مدت ۳۵ ماه در کارخانۀ شرکت مهندسی و ساخت لوکوموتیو مپنا در حوالی شهر کرج، تولید و تحویل راه‌آهن ایران می‌شود. تامین مالی این پروژه بر عهدۀ بانک‌های آلمانی خواهد بود.

شراکت برای نوسازی خطوط راه‌آهن

این دو قرارداد همزمان با سفر رسمی “زیگمار گابریل” معاون صدر اعظم آلمان و وزیر اقتصاد آن کشور به ایران، به امضا رسید. “زیگفرید روسوورم” عضو هیأت ‌مدیره و رئیس بخش خاورمیانه شرکت زیمنس و تعدادی از مدیران ارشد این شرکت آلمانی در این مراسم حضور داشتند و وزیر اقتصاد آن کشور را همراهی می‌کردند.

“روسوورم” تاکید کرد که “زیمنس مفتخر است که از اهداف ایران برای نوسازی زیرساخت‌های راه‌آهن خود، با بهره‌گیری از سیستم‌‌های مدرن ریلی پشتیبانی می‌کند.” وی تصریح کرد: “ما از همکاری با شریک خود “گروه مپنا”، برای نوسازی خطوط راه‌آهن ایران  خرسندیم و به دنبال ایفای نقش مؤثر در توسعۀ اقتصادی پایدار این کشور در بخش حمل ونقل ریلی به عنوان یکی از مؤلفه‌های کلیدی هستیم.”

تحول در صنعت ریلی کشور

قرارداد ساخت و تأمین پنجاه دستگاه لکوموتیو مسافری دیزل الکتریک، در ادامۀ پروژۀ تأمین و ساخت یکصد و پنجاه دستگاه لوکوموتیو دیزل الکتریک ایران سفیر اجرایی می‌شود. لوکوموتیوهای ایران سفیر به دلیل مجهز بودن به سیستم ترمزEP ، مجهز بودن به سامانۀ تأمین برق قطار، برخورداری از حداکثر سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت و سیستم کنترل پیشرفته SIBAS-32  جزء پیشرفته‌ترین لوکوموتیوهای دیزل الکتریک مسافری جهان به شمار می‌روند که شرکت زیمنس آلمان طراحی کرده و دانش تولید آن به گروه مپنا منتقل شده است.

تاکنون یکصد و چهل و هشت دستگاه لوکوموتیو ایران سفیر به راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران تحویل شده که سهم مهمی در نوسازی ناوگان ریلی مسافری ایران داشته است. هم‌اینک عمدۀ قطارهای مسافری کشور به‌ویژه در محور پرتردد تهران-مشهد با لوکوموتیوهای ایران سفیر جابه‌جا می‌شوند. انتظار می‌رود با تحویل پنجاه دستگاه لوکوموتیو جدید، تحول دیگری در صنعت حمل و نقل ریلی کشور در بخش مسافری به وجود آید.

به اشتراک گذاری:
پیمایش به بالا