جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

شرکت مهندسی و ساخت پره ‌توربین مپنا (پرتو)

شرکت مهندسی و ساخت پره ‌توربین مپنا (پرتو) در آبان 1379 با هدف تولید قطعات داغ توربین‌های گازی برای مصارف نیروگاهی و صنعتی و با بهره‌گیری از ماشین‌آلات و تجهیزات مدرن تأسیس شد. کار شرکت پرتو با تولید پره‌های توربین MGT70 تحت لیسانس شرکت زیمنس و تولید پره‌های توربین GE-F9 آغاز شد و به تدریج ساخت و تولید قطعات داغ توربین‌های گازی و صنعتی و ساخت قطعات ارتقا یافته…
تلفن :۰۲۱۸۱۹۸۱۸۳۰ – ۰۲۶۳۶۱۹۲۰۰۰
دورنگار : ۰۲۱۲۲۹۰۸۵۹۹
آدرس : کرج- کیلومتر 7جاده ملارد-بلوار مپنا-کدپستی 3167643685

شرکت مهندسی و ساخت پره ‌توربین مپنا (پرتو) در آبان 1379 با هدف تولید قطعات داغ توربین‌های گازی برای مصارف نیروگاهی و صنعتی و با بهره‌گیری از ماشین‌آلات و تجهیزات مدرن تأسیس شد. کار شرکت پرتو با تولید پره‌های توربین MGT70 تحت لیسانس شرکت زیمنس و تولید پره‌های توربین GE-F9 آغاز شد و به تدریج ساخت و تولید قطعات داغ توربین‌های گازی و صنعتی و ساخت قطعات ارتقا یافته توربین‌های مختلف را شروع کرد. این شرکت در کمتر از سه سال توانست به تولید انبوه برسد. 
فعالیت شرکت پرتو شامل ساخت و تأمین قطعات داغ توربین‌های گازی و محصولات مشابه با روش‌های نوین برای مشتریان حوزه نیرو و نفت و گاز در بازارهای داخلی و بین‌المللی است. پرتو قابلیت ساخت و تولید انواع قطعات توربین‌های گازی مختلف در گستره وزنی 0.1 تا 150 کیلوگرم را دارد. جنس این قطعات از سوپرآلیاژها و انوع مختلف پوشش‌های روکشی و نفوذی متداول در صنعت از جمله TBC، MCrAIY و Aluminizing است و آخرین و به روزترین روش‌های موجود از جمله APS، LVPS، Pack cementation، CVD و HVOF روی آن‌ها اعمال می‌شود. 
یکی از مهم‌ترین دستاوردهای پرتو، تولید قطعات پره‌های تک‌کریستال است. با گذشت اندک زمانی از تأسیس این شرکت، ساخت قطعاتی با راندمان بالاتر تبدیل به دغدغه اصلی مدیران و مهندسان پرتو شد. بر این اساس تحقیق و پژوهش برای به دست آوردن تکنولوژی ساخت قطعات با استفاده از روش‌های انجماد جهت‌دار و تک‌کریستال در این شرکت آغاز و شرکت مهندسی و ساخت پره توربین مپنا – پرتو موفق به ساخت اولین قطعه با استفاده از این تکنولوژی شد و در سال 1397 نخستین قطعه تک‌کریستال در کشور ایران را تولید کرد. پرتو از معدود شرکت‌های مطرح سازنده پره در دنیا محسوب می‌شود که موفق به تولید این پره‌ها و تولید انبوه آن‌ها شده است.
تولید پره‌های ثابت و متحرک ردیف 1 تا 4 توربین MGT70 تحت لیسانس شرکت زیمنس و تولید پره‌های ارتقا یافته این توربین از دستاوردهای اولیه شرکت پرتو است. دیگر دستاوردهای این شرکت شامل تولید پره‌های ثابت و متحرک ردیف 1 تا 3 توربین GE F9 و تولید پره‌های ارتقا یافته آن، تولید تمامی پره‌های ثابت و متحرک توربین‌های MGT30 (Zorya-DU/DG80) و GT13E2، تولید پره ردیف اول توربین‌های GEF5 (MS5002C&d) از طریق تکنولوژی DS، تولید پره‌های ثابت ردیف 1 تا 3 توربین GE F6 و ساخت پره‌ ردیف اول توربین SGT 400 به روش تک‌کریستال و ردیف دوم این توربین به روش انجماد جهت دار و پره‌های ثابت و متحرک توربین‌های SGT400، H25 و M701D، ساخت پره متحرک ردیف اول توربین SGT400 با تکنولوژی ریخته‌گری SX، تولید انواع ماهیچه‌های سرامیکی و ارائه خدمات فنی و پوشش، ماشین‌کاری و ریخته‌گری می‌شود. 
شرکت پرتو با بهره‌گیری از تکنولوژی و دانش روز و با مدیریت منظم و تلاش و اراده مهندسان و متخصصان داخلی، موفق به تولید قطعات مورد نیاز توربین‌های گازی در زمانی بسیار کوتاه شده و جایگاه ویژه‌ای میان تولیدکنندگان داخلی و بین‌المللی به دست آورده است، به گونه‌ای که در سال 1398، صد در صد نیاز بازار داخلی را تأمین کرده و هم‌اکنون یکی از تولیدکنندگان اصلی پره‌های تک‌کریستال در جهان است و تولیدات آن به کشورهای منطقه خاورمیانه و دیگر کشورها صادر می‌شود. 
شرکت پرتو در سال‌های 1389 و 1393 جایزه جشنواره خوارزمی را از آن خود نموده و در سال 1395، رتبه 194 را بین 500 شرکت بزرگ ایران به دست آورد. 

پیمایش به بالا