جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نیروگاه گازی اردبیل

مشخصات پروژه

نام پروژه

نیروگاه گازی اردبیل

قرارداد

EPC

مکان

جاده اربیل – مشکین‌شهر، استان اردبیل

مشتری

* سازمان توسعه برق ایران

نوع

مهندسی و احداث

ظرفیت (مگاوات)

۹۵۴

واحد

(۱۶۲ × ۲) + (۱۵۷٫۵ × ۴)

وضعیت

بهره برداری شده

نیروگاه گازی اردبیل شامل چهار واحد گازی به ظرفیت ۵/۱۵۷ مگاوات (مجموعاً ۶۳۰ مگاوات) در شرایط ایزو (ISO) است که در آن از ۴ واحد توربین گاز V94.2استفاده شده است. همچنین طرح توسعه این نیروگاه با افزودن دو واحد گازی جدید از نوع توربین‌های گاز V94.2 هر یک با ظرفیت ۱۶۲ مگاوات (مجموعاً ۳۲۴ مگاوات) اجرایی شده است.

این نیروگاه در کیلومتر ۳۵ جاده اردبیل – مشکین شهر – گرمی در زمینی به مساحت ۷۰ هکتار جای گرفته است. کارفرمای نیروگاه گازی اردبیل سازمان توسعه برق ایران، مشاور کارفرما در این پروژه شرکت مشاور قدس نیرو و پیمانکار اصلی یا کلید در دست شرکت توسعه ۱ مپنا است.

تاریخ تحویل زمین و شروع عملیات اجرایی نیروگاه گازی اردبیل توسط شرکت توسعه ۱ مپنا، ۲۳ اسفند سال ۱۳۸۴ بوده و اولین واحد این نیروگاه در تاریخ ۲۸ اسفند سال ۸۶ سنکرون ( وارد مدار) شده است.

همچنین مهندسی، تأمین تجهیزات و احداث (EPC) پست داخل نیروگاه به ظرفیت ۲۳۰KV برعهده کارفرما بوده است. از سوی دیگر براساس استراتژی مصوب، این پروژه در فاز اول در قالب ۱۴ قرارداد و در طرح توسعه در قالب ۱۷ قرار داد با پیمانکاران فرعی در بخش‌های مهندسی، تأمین تجهیزات و اجرا انجام شده است.

کلیه واحدهای این نیروگاه به کارفرما تحویل دائم شده است. طرح توسعه
بخش بخار این پروژه نیز در دست اجرا است و یک واحد بخار آن در سال 99 سنکرون شده است.

پیمایش به بالا