جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نیروگاه گازی عسلویه

مشخصات پروژه

 

نام پروژهنیروگاه گازی عسلویه (BOO)
قراردادBOO
مکاناستان بوشهر، ایران
مشتری*شرکت تولید برق عسلویه مپنا
نوعمهندسی و ساخت
ظرفیت (مگاوات)۹۵۴
واحد۱۵۹ × ۶
وضعیتبهره برداری شده
واحدتاریخ سنکرونتاریخ بهره برداری تجاری
اول۱۳۶۸/۰۸/۰۳۱۳۸۶/۱۱/۰۳
دوم۱۳۶۸/۰۸/۳۰۱۳۸۶/۱۲/۲۲
سوم۱۳۸۷/۰۴/۱۰۱۳۸۷/۰۵/۰۱
چهارم۱۳۸۷/۰۶/۲۶۱۳۸۷/۰۸/۰۴
پنجم۱۳۸۷/۰۹/۱۴۱۳۸۸/۰۳/۲۹
ششم۱۳۸۷/۱۱/۱۸۱۳۸۸/۲/۲۲

نیروگاه گازی عسلویه شامل ۶ واحد ۱۵۷ مگاواتی ( در شرایط ایزو) از نوع V94.2 توگا ( تحت لیسانس زیمنس آلمان) و پست ۴۰۰ کیلو ولت است که در ۲۵ کیلومتری منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی در مجاورت روستای بستانلو در استان بوشهر واقع شده است.

نیروگاه گازی عسلویه بر مبنای قرارداد تبدیل انرژی ( ECA) به روش ساخت، بهره برداری و مالکیت (BOO) احداث شده است. برای اجرای پروژه نیروگاه عسلویه، شرکت سرمایه‌گذار اقدام به تأسیس شرکت پروژه‌ای با نام شرکت تولید برق عسلویه – مپنا ( سهامی خاص ) کرد. این شرکت در تاریخ ۰۵/۲۲/ ۱۳۸۴ ثبت شده است. وظیفه تعریف شده برای شرکت تولید برق عسلویه ابتدا انعقاد قرار داد تبدیل انرژی و به تبع آن قراردادهای لازم جهت تامین مالی، تامین ساخت نیروگاه ( ای پی سی)، بهره برداری و نگهداری و در نهایت تحویل انرژی به خریدار برق است.

شرکت تولید برق عسلویه مپنا در سال ۱۳۹۱ در فرابورس پذیرفته شده است و سهام شرکت به عنوان اولین شرکت تولید برق خصوصی گروه مپنا در فرابورس قابل عرضه است.

تامین سوخت اصلی و سوخت جایگزین (گازوئیل) برعهده شرکت توانیر است و شرکت تولید برق عسلویه طبق قرار داد تبدیل انرژی، برق تولید شده را به شرکت توانیر می فروشد. قرار داد ( ای پی سی) فاز اول نیروگاه در سال ۱۳۸۴ بین شرکت تولید برق عسلویه به عنوان کارفرما و کنسرسیومی متشکل از شرکت احداث و توسعه نیروگاه های مپنا ( توسعه۱) و شرکت مپنا به عنوان پیمانکار منعقد شد.

مدت زمان اجرای این پروژه ۳۶ ماه در نظر گرفته شد اما کلیه شش واحد این نیروگاه زودتر از موعد پیش بینی شده سنکرون ( وارد مدار) شد و مورد بهره برداری تجاری قرار گرفت. تامین مالی این پروژه با توجه به پیگیری های مستمر مدیریت ارشد مپنا از محل حساب ذخیره ارزی با عاملیت بانک ملت در سال ۱۳۸۷ میسر شد. میزان متوسط ظرفیت تولید سالانه نیروگاه عسلویه برابر ۶ میلیون و ۳۵۰ هزار مگاوات ساعت در سال اول بوده است.

پیمایش به بالا