جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نیروگاه چابهار

مشخصات پروژه

نام پروژهنیروگاه گازی چابهار
قراردادEPC
مکاناستان سیستان و بلوچستان، ایران
مشتری*سازمان توسعه برق ایران
نوعمهندسی و ساخت
ظرفیت (مگاوات)۳۱۵
واحد۱۵۷٫۵ × ۲
وضعیتبهره برداری شده
وضعیت واحدها
تاریخ سنکرون اولین واحد:۱۰/۱۲/۸۷
تاریخ تحویل موقت آخرین واحد:۰۱/۰۹/۸۸
آخرین واحد تحویل دائم شده و تاریخ آن:واحد ۱ در تاریخ ۰۱/۰۹/۸۸

پروژه نیروگاه چابهار مپنا شامل دو واحد گازی به ظرفیت ۱۵۷٫۵ مگاوات (مجموعاً ۳۱۵ مگاوات) در شرایط ایزو (ISO) است که در آن از ۲ واحد توربین گاز V94.2استفاده شده است.

این نیروگاه در کیلومتر ۱۵ جاده چابهار – ایرانشهر جای گرفته و تمام واحدهای نیروگاه به کارفرما تحویل دائم شده است.

کارفرمای پروژه، سازمان توسعه برق ایران، مشاور کارفرما در این پروژه شرکت مهندسین مشاور قدس نیرو و ناظر کارگاهی، شرکت تارا نیرو سپاهان بوده است.

همچنین پیمانکار اصلی این پروژه شرکت توسعه یک مپنا بوده که در تاریخ ۲۸ فروردین ۸۵ عملیات اجرایی ساخت نیروگاه را شروع کرد. عملیات اجرایی و ساخت نیروگاه چابهار حدود ۲۳ ماه به طول انجامید و اولین واحد آن ۱۰ اسفند سال ۸۷ سنکرون (وارد مدار) شد و آخرین واحد نیروگاه ۲۵ مرداد سال ۸۹ به صورت دائم تحویل کارفرما شد.

در این پروژه رکورد حداکثر پیشرفت نصب  یک پروژه (در یکسال) به میزان ۸۲ درصد در سال ۸۷ به ثبت رسید و این یکی از افتخارات پروژه نیروگاه چابهار است.

همچنین مهندسی، تأمین و احداث پست GIS نیروگاه با ظرفیت ۲۳۰ کیلو ولت نیز برعهده شرکت کارفرما بوده است. از سوی دیگر براساس استراتژی مصوب، این پروژه در قالب ۱۶ قرارداد با پیمانکاران فرعی در بخش‌های مهندسی، تأمین تجهیزات و اجرا، انجام شده است.

بخش بخار نیروگاه چابهار به ظرفیت 160 مگاوات شامل یک واحد بخار E type در کیلومتر 15 جاده چابهار به ایرانشهر واقع شده است. کارفرمای این نیروگاه شرکت تولید نیروی شرق صبا و مشاور آن شرکت مهندسی قدس نیرو است.

 

پیمایش به بالا