جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نیروگاه زاگرس کرمانشاه

مشخصات پروژه

نام پروژه

نیروگاه گازی کرمانشاه

قرارداد

EPC

مکان

جاده کرمانشاه – همدان

مشتری

* سازمان توسعه برق ایران

نوع

مهندسی و ساخت

ظرفیت (مگاوات)

۶۴۸

واحد

۱۶۲ * ۴

وضعیت

بهره برداری شده

 

وضعیت واحد ها

 

تاریخ سنکرون اولین واحد

۱۳۸۹/۱۰/۲۴

تاریخ تحویل موقت آخرین واحد

۱۳۹۰/۰۸/۱۸

آخرین واحد تحویل دائم شده و تاریخ آن

تاریخ تحویل واحد اول؛ 1392/09/13 و تاریخ تحویل دائم واحد دوم؛ 1394/02/06  

پروژه نیروگاه زاگرس کرمانشاه مپنا شامل چهار واحد گازی به ظرفیت ۱۶۲ مگاوات (مجموعاً ۶۴۸ مگاوات) در شرایط ایزو (ISO) است که در آن از چهار واحد توربین گاز V94.2 طرح نیام استفاده شده است.

این نیروگاه در کیلومتر ۲۵ جاده کرمانشاه به همدان جای گرفته و تمام واحدهای نیروگاه به کارفرما تحویل موقت و واحدهای اول و دوم تحویل دائم شده است. کارفرمای پروژه سازمان توسعه برق ایران، مشاور کارفرما شرکت مهندسین مشاور قدس نیرو است. همچنین پیمانکار اصلی این پروژه شرکت احداث و توسعه نیروگاه‌های مپنا (توسعه یک) بوده که در تاریخ ۳ دی ۸۸ عملیات اجرایی ساخت نیروگاه را آغاز کرد. عملیات اجرایی و ساخت نیروگاه زاگرس کرمانشاه حدود ۱۸ ماه به طول انجامید و نخستین واحد آن ۲۴ تیر ماه سال 1389 سنکرون و وارد مدار شد.

مهندسی، تأمین و احداث پست نیروگاه با ظرفیت ۴۰۰ کیلو ولت برعهده شرکت کارفرما بوده است. همچنین براساس استراتژی مصوب، این پروژه در قالب ۲۲ قرارداد با پیمانکاران فرعی در بخش‌های مهندسی، تأمین تجهیزات و اجرا انجام شده است.

در سال 1392، بر اساس طرح تغییر استراتژی گروه مپنا، مسئولیت شرکت توسعه یک در این پروژه به MC پروژه تغییر کرد و ادامه آن بر عهده شرکت احداث و توسعه نیروگاه‌های سیکل ترکیبی مپنا (توسعه دو) قرار گرفت. بر این اساس، واحد اول در تاریخ 13 آذر 1392 و واحد دوم در تاریخ ششم اردیبهشت 1394 تحویل دائم شد.

پیمایش به بالا