نیروگاه رمیله

مشخصات پروژه

نیروگاه رمیله به ظرفیت 3156 مگاوات، شامل 12 واحد گازی و 6 واحد بخار کلاس E، در حومه شهر بصره در جنوب عراق واقع شده است. کارفرمای این نیروگاه شرکت گروه «شامارا» و مشاور آن شرکت آلمانی فیشنر است. این پروژه بزرگ‌ترین پروژه بین‌المللی گروه مپنا است.

طراحی، تأمین کلیه تجهیزات، حمل، نصب و راه‌اندازی به همراه خدمات نظارت بر عملیات ساختمانی نیروگاه سیکل ترکیبی رمیله در 4 فاز بر عهده گروه مپنا و عملیات ساختمانی مجموع نیروگاه و اجرای اسکلت فلزی به جز بخش بویلر و سیستم خنک کن ACC بر عهده شرکت شامارا است.

تجهیزات اصلی پروژه نیروگاه سه هزار مگاواتی رمیله از جمله توربین گازی MGT-70 (3) و توربین بخار کلاس E، بویلر بازیاب حرارتی (HRSG) بدون مشعل اضافی نیز از تولیدات کارخانجات گروه مپنا است.

پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی رمیله

فاز نخست این نیروگاه شامل 6 واحد گازی از نوع MGT-70 (3) است. راندمان واحدهای این فاز، در حالت ساده حداقل 34.6 درصد در زمان تحویل موقت بوده که 12 ماه پس از تحویل موقت آن‌ها، به میزان 36 درصد تضمین می‌شود.

فاز دوم شامل 3 واحد بخار از نوع E به همراه بویلر بازیاب حرارتی بدون مشعل اضافی وسیستم خنک کن ACC و مشترکات مربوطه است.

فاز سوم شامل 6 واحد گازی از نوع MGT-70 (3) است. راندمان واحدهای این فاز نیز حداقل 34.6 درصد در تحویل موقت بوده و 12 ماه پس از تحویل موقت آن‌ها به میزان 36 درصد تضمین می‌شود.

فاز چهارم شامل 3 واحد بخار از نوع E به همراه بویلر بازیاب حرارتی بدون مشعل اضافی و سیستم خنک‌کن ACC و مشترکات مربوطه است.

شرکت احداث و توسعه نیروگاه‌های سیکل ترکیبی مپنا (توسعه 2) به نمایندگی از گروه مپنا پیمانکار پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی رمیله است.

پروژه نیروگاه رمیله، سومین پروژه گروه مپنا در کشور عراق پس از پروژه‌های حیدریه نجف و الصدر است که برای حدود دو هزار نفر از متخصصان و کارگران دو کشور ایران و عراق ایجاد شغل کرده است.

تمامی تجهیزات پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی رمیله توسط در گروه مپنا ساخته و در این نیروگاه نصب شده است. ضمانت و حمایت کامل پروژه توسط دولت عراق را از دیگر وجوه ممتاز این پروژه است و دولت عراق برای این قرارداد را در قالب تضمین دولتی (sovereign guarantee) ضمانت کرده است.

هشتمین واحد گازی این نیروگاه در اسفند 1400 و اولین واحد بخار آن در تیر ماه 1401 وارد مدار شده است

تماس با مپنا

در صورتی که به اطلاعات بیشتری درباره گروه مپنا نیاز دارید، و یا برای شرکت یا سازمان خود نیازمند راه‌حل یا محصولی هستید، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

Scroll to Top