جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
بخش ریلی مپنا

راه‌حل‌ها

توسعه صنعتی کشور نیازمند فراهم آوردن زیرساخت‌های دانش محور است. قدرتمند ساختن این زیرساخت‌ها که بر پایه فناوری‌های روز بنا شده‌اند پاسخ بسیاری از سوالات را پیش روی صنعت‌گران می‌گذارند و راه‌حل‌هایی در راستای رفع مشکلات صنعتی که با زندگی مردم گره خورده‌اند ارائه می‌دهند. یکی از اولین اقدامات برای رسیدن به راه‌حل‌ها بومی‌سازی است. داخلی‌سازی صنعتی باعث می‌شود صنعتگران با سرعت بیشتر و هزینه کمتر مشکلات را رفع کنند و امکانات جدیدی در کشور ایجاد کنند. گروه مپنا نیز بومی‌سازی صنعتی را سرلوحه کار خود قرار داده و این هدف را با جدیت در حوزه‌های مختلف، از جمله حوزه ریلی دنبال می‌کند.

توسعه داخلی‌سازی لکوموتیو ایران سفیر

گروه مپنا پس از ساخت و تحویل موفق 120 دستگاه لکوموتیو ایران سفیر در نظر دارد این نوع لکوموتیو مسافری را با حداکثر داخلی‌سازی اجزای آن تولید کند. طراحی و مشخصات فنی این لکوموتیو مشابه لکوموتیو ایران سفیر است. با تعریف این پروژه قطعات موردنیاز لکوموتیورهای ایران سفیر کنونی در ایران ساخته می‌شوند و نیاز به تامین قطعات یدکی از شرکت زیمنس برای لکوموتیوهای ساخته شده برطرف می‌شود.

داخلی سازی موتور لکوموتیو آلستوم

یکی از مجموعه‌های اصلی لکوموتیو آلستوم که به دلیل خرابی‌ها و نیازهای تعمیراتی آن موجب شد تعدادی از این لکوموتیوها از بهره‌برداری خارج شوند موتور دیزل آن بود. گروه مپنا قصد دارد ابتدا یک نمونه موتور مشابه که حداکثر اجزاء و قطعات آن در داخل ساخته می‌شوند بسازد و پس از انجام تست‌ها و بررسی عملکرد آن، بهبودها و تغییراتی در مدارهای هوارسانی، سوخت‌رسانی و خنک‌کاری آن ایجاد کند.
با ساخت این موتور علاوه بر راه‌اندازی تعداد قابل‌توجهی از لکوموتیوهای باری آلستوم فعلی، لکوموتیوهای MAP30 از موتور خارجی بی‌نیاز خواهند بود. این پروژه هم اکنون با شروع داخلی‌سازی قطعات این موتور در شرکت مهندسی و ساخت لکوموتیو مپنا آغاز شده است.

بومی‌سازی سیستم کنترل و رانش قطار مترو

با توجه به سیاست کلی گروه مپنا در ورود به بازار تولید واگن­های مترو، تولید یک سیستم کنترل و رانش مترو می­تواند بسیار با اهمیت و استراتژیک بوده و به لحاظ اقتصادی سودده باشد. در حال حاضر تعداد زیادی از واگن­های مترو در ایران از سیستم Bombardier 300 استفاده می­کنند. با الهام از این سیستم و ساختن ماژول­ها به گونه­ای که اینترفیس برقی و مکانیکی مشابه با آن داشته باشد امکان بروز خطا کاهش پیدا می‌کند و همچنین زمان رسیدن به نتیجه موردنظر کوتاه می‌شود. از طرفی امکان تامین قطعات یدکی برای واگن­های موجود، می­تواند خود یک بازار سودده علاوه بر فروش واگن باشد. طراحی و ساخت سیستم­ها و ماژول­ها به گونه‌ای خواهد بود که بتواند بر روی رام 8 واگنه قطار هم علاوه بر 7 واگنه، نصب گردد.

داخلی‌سازی ترکشن موتور و ژنراتور لکوموتیو باری
به منظور پاسخ به نیاز کشور در بازسازی و فعال نمودن تعدادی از لکوموتیوهای باری کشور از جمله لکوموتیو آلستوم نیاز به ساخت داخل اجزای آن از جمله ژنراتور اصلی و ترکشن موتورهاست. در شرکت مهندسی و ساخت لکوموتیو مپنا این کار با همکاری سازندگان داخلی که قبلاً تجربه موفقی در ساخت این قطعات برای لکوموتیوهای دیگر داشته‌اند آغاز شده است. این پروژه علاوه بر بازگرداندن لکوموتیوهای آلستوم به شبکه ریلی و پاسخ دادن به نیاز تعمیرات و نگهداری آن، امکان تامین ترکشن موتور و ژنراتور را به صورت سریالی فراهم می‌کند.

تماس با مپنا

در صورتی که به اطلاعات بیشتری درباره گروه مپنا نیاز دارید، و یا برای شرکت یا سازمان خود نیازمند راه‌حل یا محصولی هستید، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

پیمایش به بالا