جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

شرکت حفاری مپنا

مأموریت اصلی شرکت حفاری مپنا، اجرای پروژه‌های مهندسی، تأمین و حفاری (EPD) است. این شرکت با مالکیت دستگاه‌های حفاری خشکی و دریایی و بهره‌گیری از منابع رقابتی موجود، منابع انسانی حرفه‌ای و نیز تجهیزات و ماشین‌آلات پیشرفته خود قادر به برنامه‌ریزی و اجرای پروژه از حفاری، توسعه و تعمیرات چاه با بالاترین کیفیت و استاندارد است.
تلفن :021-96880880
دورنگار :021-88874452
آدرس : تهران – خیابان گاندی جنوبی – کوچه ۲۳ – پلاک ۲۰
شرکت حفاری مپنا با هدف انجام پروژه‌های حفاری خشکی و دریا، همچنین ارائه خدمات فنی حفاری تأسیس شد و در حال حاضر با گسترش بازار خود توانسته سهم قابل توجهی از ارائه خدمات فنی حفاری و نیز اجرای پروژه‌های حفاری در جهت توسعه میادین کشور را به دست آورد.  
این شرکت در مهرماه سال ۱۳۸۸ با نام توسعه انرژی خاورمیانه نور کیش (MEED) تأسیس شد و در سال ۱۳۹۲ به حفاری مپنا نور کیش تغییر نام داد.

خدمات

ماموریت اصلی این شرکت که مجموعۀ سهام آن به گروه مپنا تعلق دارد، اجرای پروژه‌های مختلف حفاری شامل مهندسی، خرید، حفاری و ارائۀ خدمات جانبی است و در حوزه‌های فنیِ حفاری از جمله “خدمات مغزه‌گیری، سیمان‌کاری / اسیدکاری، راندن لوله، نمودارگیری از گل حفاری، آزمایش ساق مته با ابزار مکانیکی / خدمات توپک گذاری، آزمایش سطحی، آزمایش ساق مته، مانده‌یابی، لوله مغزی سیار، پمپاژ نیتروژن، مدیریت پسماند حفاری” توانمندی‌های اجرایی گسترده‌ای دارد.

پروژه‌ها

با در اختیار داشتنِ یک دکل حفاری در دریا و دو دکل حفاری در خشکی، شرکت حفاری مپنا (MDCO) پروژه‌های EPDS و مدیریت پروژه‌ خدمات حفاری دانش‌محور متعددی انجام داده است که پروژه‌ حفاری 14 چاه میدان‌های نفتی جفیر، مارون، کوپال، سپهر، منصوری، دانان و نیز میدان نفتی آزادگان توسط دکل حفاری خشکی “نور یک”، حفاری 13 چاه‌ میدان‌های نفتی اهواز، مارون، آزادگان و منصوری توسط دکل حفاری خشکی “نور دو” و حفاری 22 چاه در میدان‌های دریایی نصرت، سروش، فروزان، ابوذر و درود توسط دکل حفاری دریایی از نمونه‌های آن است. 
شرکت حفاری مپنا طی 11 سال فعالیت، دستاوردهای قابل توجهی داشته است که برخی از آن‌ها شامل قراردادهایی است که نه تنها برای گروه مپنا بلکه برای کشور اتفاق مهمی محسوب می‌شوند و برخی دیگر در حوزه پروژه‌های عملیاتی قرار می‌گیرند.
این شرکت با عقد سه قرارداد با شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (اویک) برای مدت سه سال، عقد دو قرارداد با شرکت حفاری و اکتشاف انرژی گستر پارس برای مدت یک سال، عقد سه قرارداد با شرکت انرژی دانا برای مدت یک سال و عقد یک قرارداد با شرکت تدبیر پترو انرژی برای مدت یک سال، توانسته است علاوه بر قراردادهای جاری دستاوردهای مهمی در سال 1399 در حوزه خدمات فنی حفاری داشته باشد.
اهم قراردادهای شرکت حفاری مپنا به قرار زیر است:
•    ابلاغ و شروع قرارداد “اجاره یک دستگاه دکل دریایی طرح توسعه فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی” جهت حفاری و تکمیل تعداد 12 حلقه چاه در موقعیت مرزی ایران و قطر به جهت افزایش تولید گازترش غنی از این میدان به میزان یک میلیون فوت مکعب به کارفرمایی شرکت پترو پارس و نظارت عالی شرکت نفت و گاز پارس.
•    ابلاغ و شروع قرارداد “حفاری و تکمیل تعداد 11 حلقه چاه جدید طرح نگهداشت و افزایش تولید میدان نفتی دانان” توسط دو دستگاه دکل حفاری ملکی و یک دستگاه دکل حفاری استیجاری به کارفرمایی شرکت توسعه نفت و گاز مپنا (گروه مپنا) و تحت نظارت عالی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران.
•    قرارداد “اجارۀ یک دستگاه دکل دریایی ایرانی در خلیج فارس” به کارفرمایی شرکت نفت فلات قاره ایران که با ابلاغ این پروژه، انتقال دکل دریایی MAP DRILLER 1 از سواحل بندرعباس توسط سه یدک‌کش آغاز و پس از طی بیش از 300 کیلومتر ظرف مدت چهار روز در میدان نصرت واقع در 90 کیلومتری جنوب‌شرقی جزیره کیش در مرز آبی بین ایران و امارات متحده عربی مستقر و عملیات حفاری آغاز شد.
•    پروژه “خدمات لوله مغزی سیار، پمپ نیتروژن، پمپ تراک اسیدکاری و سیمان‌کاری” به کارفرمایی شرکت نفت و گاز اروندان که بر اساس آن، خدمات مربوط به دستگاه لوله مغزی سیار، پمپ نیتروژن، پمپ تراک سیمان‌کاری و اسیدکاری برای تمامی چاه‌های میدان نفتی دارخوین اعم از تولید نفت، تزریق آب، تزریق گاز و در صورت نیازِ کارفرما در دیگر چاه‌های میادین تحت سرپرستی آن اعم از آزادگان، یادآوران، جفیر، خرمشهر، اروند و سوسنگرد به این شرکت واگذار شد.
•    قرارداد ارائۀ خدمات مغزه‌گیری در فاز یک پارس جنوبی به کارفرمایی شرکت ملی حفاری ایران.
•    قرارداد “اجارۀ دو دستگاه دکل حفاری در میادین مختلف شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و میادین تحت پوشش” به کارفرمایی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب برای مدت دو سال.
•    قرارداد لوله‌گذاری اولین چاه میدان نصرآباد کاشان به کارفرمایی شرکت حفاری دانا.
•    قراردادهای متعدد لوله‌گذاری چاه با شرکت‌های حفاری سروک، گلوبال پتروتک، شرکت عملیات اکتشاف نفت، و شرکت حفاری نفت و گاز پرشیا قشم.

گواهینامه‌ها، استانداردها و جوایز

•    گواهینامه سیستم مدیریت HSE در صنعت نفت و گاز بر اساس خطوط راهنمای OGP HSE-MS ویرایش سال 1994 
•    گواهینامه‌های‌ سیستم‌های مدیریت کیفیت، محیط زیست، ایمنی و بهداشت شغلی بر اساس استانداردهای ISO 9001، ISO 14001، OHSAS 18001 از موسسه معتبر TUV NORD آلمان

دستاوردها

•    ثبت رکورد بیشترین میزان بازیافت مغزه از عملیات مغزه‌گیری در سازند ماسه‌ای در کشور
•    انجام شش عملیات موفق لوله‌گذاری در دریا به کارفرمایی شرکت نفت فلات قاره
•    موفقیت در عملیات مغزه‌گیری “پروژۀ ملی میدان آذر” پس از عدم موفقیت بسیاری از پیمانکاران داخلی و خارجی در اجرای این پروژه
•    اجرای قرارداد سیمانکاری و همچنین نمودارگیری از گل حفاری به همراه دکل دریایی به کارفرمایی شرکت نفت فلات قاره

پیمایش به بالا