جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
فرایندهای دریافت استاندارد در یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های صنعتی و علمی ایران چگونه است؟

مپنا پیش‌گام در استانداردسازی صنعتی

پیش‌گام در استانداردسازی صنعتی

طرح نیام

در میانه‌های پاییز سال 1387، سمینار «طرح نیام» برای استانداردهای طراحی شده نزد جامعه صنعتی تولید برق کشور تبیین شد.

 

این رویداد تخصصی، نخستین گام جهت تشریح استانداردهای طراحی شده در جامعه صنعتی تولید برق کشور بود.همانطور که می دانیم استاندارد و استاندارد سازی، از پایه های علم و فن آوری است که در پیشرفت صنعت و اقتصاد نقشی بسزا دارد لذا مپنا از همان زمان تا امروز به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های صنعتی کشور، فرآیند استانداردسازی را به عنوان ضرورتی انکارناپذیر مد نظر قرار داده و در ایجاد این فرآیند پیش‌گام بوده است.

 

ضرورت

این ضرورت باتوجه ‌به چشم انداز، مأموریت، محصولات و خدمات گروه مپنا اهمیتی دوچندان دارد. تصور کنیم در ساخت تجهیزات دوّاری مانند توربین‌های گازی و کمپرسورهای گریز از مرکز که بخش مهمی از تجهیزات موردنیاز در صنایع نفتی را تشکیل می‌دهند چه میزان حساسیت باید در خدمت دانش بالای طراحی این قطعات قرار گیرد. دقتی که تحت عنوان استانداردهای واحد در گروه مپنا به آن توجه ویژه شده است.

گروه مپنا علاوه بر بلوغ بالا در حوزه‌های تخصصی خود، همواره سعی برآن داشته تا در سایر بخش‌های خدمت‌دهنده و پشتیبانی از سطح بالایی برخوردار باشد. ارتباط شرکت گروه مپنا با مجموعه عظیمی از شرکت‌ها و موسسات داخلی و خارجی، باعث شده است تا از روال‌ها و استانداردهای متعدد و در عین حال یکپارچه برای مدیریت هرچه بهتر ارائه خدمات استفاده نماید.

 

مپنا در همین راستا تا امروز گواهینامه استانداردهای ایزو 9001، ایزو 14001 ، ایزو 45001، HSE-MS، ایزو تی اس 2263، ایزو 29001، ایزو 14031، ایزو 10015 و ایزو 10004 را دریافت کرده است و فرایند دریافت سایر استانداردهای موردنیاز در موارد دیگر نیز همچنان ادامه دارد. همچنین با توجه به الزام گروه مپنا کلیه شرکت‌های اصلی تابعه گروه مپنا نیز ملزم هستند بنابر کاربرد، نسبت به اخذ گواهینامه‌های استانداردهای مدیریت کیفیت IMS اقدام نمایند.

محمدرحیم سلطانی، مدیر تضمین کیفیت و تعالی شرکت گروه مپنا درباره فرایند دریافت گواهینامه‌های استاندارد مپنا در حوزه‌های مختلف می‌گوید: «معاونت سیستم‌ها و اطلاعات گروه مپنا به عنوان متولی پیاده سازی استانداردها، اقدامات و زیرساخت‌های لازم جهت استقرار، ارتقا و نگهداری استانداردهای مورد نیاز را فراهم آورده است. معمولاً اگر بخواهیم به سمت دریافت استاندارد برای محصول یا خدمتی خاص حرکت کنیم یا خودمان در بررسی‌ها به این نتیجه می‌رسیم که نیاز به استاندارد در این حوزه داریم یا واحد مرتبط آن حوزه به این نتیجه می‌رسد و موضوع را اعلام می‌‎کند»

سلطانی فرایند حرکت به‌سوی دریافت استاندارد در حوزه CSR را چنین تشریح می‌کند: «در موضوع مسئولیت اجتماعی در فعالیتی مشترک با واحد ارتباطات و بازار به این نتیجه رسیدیم که نیازمند دریافت استاندارد ایزو 26000 هستیم که استاندارد مسئولیت اجتماعی است». فرایند یا از سوی واحد تضمین کیفیت طی می‌شود یا از سوی واحدی که قصد دارد امور خود را بر اساس استانداردهای موجود انجام دهد که در نتیجه واحد به سمت طی‌کردن فرایندها حرکت می‌کند.

«برای هرکدام از موضوعات استانداردی، مقررات، دستورالعمل‌ها و فرایندهایی داریم که بر اساس آن‌ها انطباق با الزامات را بررسی می‌کنیم، البته به‌صورت جزئی‌تر این استانداردها در واحدهای مربوطه بررسی و پیاده‌سازی می‌شود»

چنانچه به نظر می‌رسد این گفته به‌عنوان یکی از فرایندهای تثبیت شده در گروه مپنا برای دریافت استانداردهای مورد نیاز پذیرفته شده است.

هنگام بررسی کارنامه و عملکرد مپنا در حوزه استانداردسازی باید به یاد داشت که در موضوع تضمین کیفیت، مپنا یکی از معدود شرکت‌هایی است که گواهی استانداردهای دورقمی دارد و علاوه بر شرکت گروه مپنا، پنج شرکت از میان شرکت‌های گروه مپنا، تندیس‌های سیمین و بلورین دارند که نشان‌دهنده سطح بلوغ گروه مپنا در این زمینه است.

در مجموع نگاهی به واحدهای مختلف گروه مپنا نشان می‌دهد بیشتر استانداردهای مورد نیاز توسط سازمان اخذ شده و چنانچه نیاز به اخذ استاندارد جدیدی در سطح گروه باشد کارگروه سیستم‌ها و اطلاعات آن را بررسی کرده و در صورت تأیید، گروه و مراجع ذی‌صلاح به طی‌کردن روند آن حرکت می‌کنند.

گروه مپنا همچنین به‌عنوان یک مجموعه بین‌المللی استانداردها را معمولاً از شرکت‌های هدف دریافت می‌کند و در زمینه فنی هم این استانداردها را از شرکت‌های تحت لیسانس اخذ می‌کند و به‌این‌ترتیب مپنا در سطح کشور یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌هایی است که گواهینامه‌های دورقمی در استاندارد را اخذ کرده و دومین سطح تندیسی تعالی کشور را در اختیار دارد.

استقرار این استانداردها موجب ارتقای عملکرد و کیفیت محصولات و خدمات همتراز با شرکت‌های معتبر بین‌المللی شده است و بهترین مسیر جهت رسیدن به تعالی در صنایع مختلف کسب و کار گروه مپنا است. مسیری که با به‌کارگیری فرآیندها و روش‌های به روز مدیریتی بهترین آموزه‌ها را برای داشتن کسب‌وکار بهتر در اختیارمان قرار می‌دهد.

پیمایش به بالا