جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
سیستم کنترل گاورنر توربین گاز و بخار

توربین‌ها را می توان از منظر عامل محرکه به دو نوع توربین گاز و بخار طبقه‌بندی نمود. در توربین گاز، نیروی محرکه برای به چرخش درآمدن توربین از احتراق گاز با فشار و دمای بالا حاصل می شود. توربین بخار نیز با استفاده از بخار آب سوپرهیت در دما و فشار بالا به چرخش در می آید. در هر دو نوع توربین، پارامترهای ترمودینامیکی اعم از فشار، دما، سرعت و جریان سیال دارای مقادیر لحظه‌ای بزرگ و همچنین تغییرات آنی بوده و در صورت عدم استفاده از استراتژی‌های کنترلی مناسب، بروز آسیب به تجهیزات و حتی آسیب‌های جانی به پرسنل اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. از سوی دیگر، توربین‌ها ماشین‌های پیچیده مکانیکی هستند که تجهیزات جانبی متعددی از قبیل سیستم سوخت رسانی، سیستم روغن، سیستم‌های خنک کاری، شیرهای کنترلی و … در آنها به‌کارگرفته شده است. تمامی سیستم‌های فوق الذکر از درجه حساسیت و سرعت پاسخ دهی یک‌سانی برخوردار نیستند. بر این اساس استراتژی‌های کنترلی توربین، در دو دسته مجزا طبقه‌بندی می‌شوند. دسته نخست مربوط به کارکردهای عادی کنترلی است که برای تجهیزات جانبی و فرعی توربین مورد استفاده قرار گرفته و به‌طور معمول در سیستم DCS نیروگاه اجرا می شود. دسته دوم که از اهمیت و حساسیت بیشتری برخوردار است، وظیفه کنترل پارامترهای داخلی توربین نظیر سرعت، دما، فشار و همچنین توان خروجی را برعهده دارد و در قالب یک بسته کنترلی مجزا با نام سیستم گاورنر ارایه می گردد. بدیهی است که سیستم گاورنر توربین می بایست از سرعت پاسخ دهی و ایمنی بالاتری برخوردار بوده و استانداردهای طراحی و ساخت ویژه‌ای در آن به‌کار گرفته شوند.
شرکت برق و کنترل مپنا (مِکو) با تمرکز بر طراحی و ساخت سیستم‌های کنترل و الکتریک نیروگاه و بر اساس قرارداد انتقال دانش فنی طراحی و ساخت با شرکت زیمنس آلمان، سیستم کنترل و گاورنر توربین‌های گاز و بخار را تولید می‌کند.

سیستم کنترل مورد استفاده، سیستم Teleperm XP و یا به اختصار TXP و متعاقبا SPPAT2000 بوده که راه حل اختصاصی شرکت زیمنس برای پلنت‌های نیروگاهی است. در بخش گاورنر و حفاظت توربین نیز، در ابتدا از سیستم SIMADYN/95F استفاده شده و در ادامه با بروزرسانی تکنولوژی شرکت زیمنس در این بخش، سیستم گاورنر و حفاظت مبتنی بر FM458/S7 F System سازگار با درجه حفاظتی SIL3 طراحی و در حال حاضر در شرکت مکو برای پروژه‌های نیروگاهی تولید می‌گردد.

پیمایش به بالا